Všichni v autobuse ucítili podivný zápach. Najednou viděli, že dívka má něco za dutinou (La).

Všichni, kdo do autobusu nastoupili, vyjádřili nespokojenost se zápachem. Řidič jen pokrčil rameny a řekl, že vše znovu zkontroloval a příčinu zápachu nenašel. Cestující zatajili dech a přišli na zastávku, aby se nadýchali vzduchu.

Všichni se těšili, co jim nově příchozí řeknou. A očekávali nespokojenost každého z nich. Jedna starší žena všechny překvapila.

Nastoupila do mikrobusu s rovnými zády, neřekla ani slovo a jen si sedla na konec kabiny k oknu a dělala, že si ničeho nevšímá.

Všichni nabízeli své rady: otevřít okno nebo poklop, nadávali řidiči, stěžovali si na život, někdo dokonce navrhl, že ji zažaluje za nedbalost. Najednou se ta sošná žena začala procházet po salonu.

Jeden muž se překvapeně zeptal: “Co to děláte? Proč mě očicháváte?

– Snažím se najít někoho, kdo by mi byl na nose déle než půl hodiny. A určitě ho najdu. Zanedlouho se zastavila nad dívkou. “Tak, drahá, dovol, abych tě pozvala, abys vystoupila. Dívka mlčky vstala a šla k východu, ale autobus se náhle prudce rozjel.

Dívce vypadl z bundy pes. Dívka se sotva držela na nohou. Byl to hrozný obraz: starý, ošuntělý, vyčerpaný pes… z očí se jí řinuly slzy. “Za celou cestu nevydala ani hlásku.” “Našla jsem ji. Beru ji domů, chci ji umýt a ukázat veterináři… někdo ji polil roztokem.

Na zádech má otevřený hnisavý vřed. Rozkládala se, proto ten zápach… Všichni se na psa dívali s bolestí a soucitem. Snažili se nějak pomoci, dávali rady. Sošná žena dala číslo na veterináře, který jezdí domů. Zápach jako mávnutím kouzelného proutku zmizel. Nikdo jiný o tom nemluvil.

Související Příspěvky