Chtěli jsme oslavit zlaté výročí svatby a naše dcery nám oslavu zkazily. Jejich chování nás zničilo

Dnes je to přesně měsíc od našeho 50. výročí svatby. A já stále nemohu zapomenout na to, jak nám naše dvě dcery zkazily radost z tohoto dne. Takhle se s vlastními rodiči nejedná za žádných okolností!
Tolik společných let s manželem, tolik společných zážitků, vzestupů, pádů, radostí i starostí. Prošli jsme si tím vším společně, vychovávali jsme naše tři děti, bavili naše vnoučata. Ach, život byl pro nás těžký, ale přinesl nám i mnoho krásných chvil.

Rozhodli jsme se, že toto výročí oslavíme doma, skromně, bez velkoleposti. Proč utrácet peníze za sál, když to můžeme uspořádat ve vlastních čtyřech zdech? Moc jsme chtěli slavit společně, s nejbližšími.

Ale naše dcery… Když se dozvěděly o našem záměru, začaly šílet.

– “Mami, tati, šetřete peníze, šetřete peníze do budoucna,” říkaly.

Jen náš syn se jako vždy postavil na naši stranu.

– Tohle je důvod k oslavě. Chtěli bychom s manželkou také zažít tolik, co vy,” řekl.

Jeho podpora pro nás byla velmi důležitá. Dokázali jsme to. Pozvali jsme syna s manželkou a dětmi a také naše dobré přátele, sousedy odnaproti. Dcerám jsme to ani neřekli, protože jsme věděli, jak jsou negativně naladěné.

Byla skromná, ale vydatná. Stůl byl obtěžkán lahůdkami, saláty, chlebem, uzeninami – poprvé v životě jsem se rozhodla koupit si hotový koláč, místo abych si upekla vlastní. Chtěli jsme si ten den udělat výjimečný i v takových maličkostech.

A pak, o dvě hodiny později, se u nás nečekaně zastavily naše dcery s rodinami. Někdo zaklepal na dveře. Přišlo mi milé, že na to myslely a chtěly to oslavit s námi. Ale už od vchodu začali kritizovat.

– K čemu to všechno je? Tolik peněz utracených za jeden večer. Vždyť jste se právě vzali, není se z čeho radovat, na světě je spousta jiných,” brblali.

Nemohla jsem tomu uvěřit. Naše oslava, naše radost, a oni se chovali takhle.

Snědli, co bylo na stole, ale s velkým rozhořčením.

– Tolik peněz bylo pryč. Tati, za co to bylo? Za pár hodin oslav? – opakovali.

A přitom to byla jen skromná večeře, nic přehnaného. Chtěli jsme jen být spolu, oslavit krásné roky, které jsme spolu prožili.

Dcery se teď diví, proč nevolám, proč nechci přijet ani za vnoučaty. A já… mám výčitky. Moje vlastní dcery nám toto výročí zkazily, nedokázaly pochopit, že je to pro nás důležitý den. Myslím, že už nemám sílu jim vysvětlovat, že se zachovaly špatně.

Nemám snad pravdu? Nemohli bychom všechna ta obvinění na jeden večer odložit a být prostě spolu? Tolikrát v životě jsem dávala přednost potřebám druhých, a teď, když jsem chtěla tenhle jediný výjimečný den pro sebe…..

Související Příspěvky