Letos měl můj manžel firemní večírek. Koupila jsem si drahé šaty, nechala se učesat v kosmetickém salonu a vzala si vysoké podpatky. Byla jsem nejlépe oblečená na akci, a pak přišel manželův kamarád a já jsem se cítila znepokojená.

Můj manžel Andrew je vzdělaný, vzdělaný, inteligentní a má vynikající smysl pro humor. Je to opravdu dobrý člověk. Má dobrou práci v dobré firmě, dostatečně vydělává a dobře podporuje naši rodinu. Nemám na něj žádné stížnosti. Dalo by se říct, že se mi na něm líbí všechno, ale má jednu vadu, přes kterou se nedokážu přenést, a ani mi není příjemné o ní mluvit – je to lajdáctví. Je velmi nedbalý a zatím se mi to nepodařilo změnit.

Upřímně řečeno, ani nevím, co by se muselo stát, aby Andrew konečně začal dbát na svůj fyzický vzhled. Pokud mu to nepřipomínám, zapomíná se pravidelně stříhat a nehty na nohou má dlouhé.

To se týká i jeho oblečení. Když mu nevezmu oblečení do prádelny, musím se s ním někdy hádat a on pak vydrží celý týden ve stejném oblečení. Obecně platí, že i když se to někomu jinému zdá nepodstatné, pro mě je to skutečný problém.

Snažím se to všechno včas zvládnout, vždycky mu to připomenu, ale když mám malé dítě a psa, často něco nestihnu, třeba na něco prostě zapomenu nebo mu to připomenu. V takových případech si můj muž dokáže bez váhání obléct špinavé džíny, špinavé boty, na kterých zůstala špína z předchozího dne, tričko nebo košili s dírami a jít takto oblečený do práce. Nebudete tomu věřit, ale jemu je to opravdu jedno, prostě na to nemyslí.

Mnohokrát jsem s ním o tom mluvil, vysvětloval jsem mu to. Andrew často sliboval, že se polepší, ale zázrak se nekonal. Doma je také nepořádek – manžel rozhazuje ponožky v koupelně, v ložnici nebo kdekoli, kde je mu to příjemné, hází oblečení na poličku nebo jen tak na podlahu.

Se situací doma se nějak vyrovnávám, protože jsem na mateřské dovolené a máme všelijaké domácí spotřebiče, které většinu domácích prací dělají za mě. Ale s tím, jak se prezentuje na veřejnosti, je mi často prostě trapně.
Letos byl u manžela v práci firemní ples, všichni tam byli se svými partnery a jeden z jeho kolegů přede všemi otevřeně řekl, že manžel chodí do práce špinavý a že by mi neškodilo, kdybych se mu víc věnovala.

Andrew se jen zasmál a řekl, že ta dívka je velmi náročná a nikdy předtím neviděla skutečně špinavé oblečení. Bylo mi z toho velmi smutno a jemu – naprosto lhostejné, že ho názory ostatních lidí opravdu nezajímají.

Jeho kolegové se mu za zády smáli. Jak můžete naučit dospělého muže, aby se o sebe postaral? Opravdu to budu muset poslouchat do konce života?

Ale vím, že lepšího manžela už nenajdu, jako muže i jako otce – je dokonalý. V tomto ohledu mi ho všechny kamarádky závidí. Dokud ovšem neuvidí, jak vypadá. Už tolik let se ho snažím v tomto ohledu vylepšit, ale zatím se mi to nepodařilo. Je vůbec možné takového člověka změnit?

Související Příspěvky