PETR PAVEL PODEPSAL DŮCHODOVOU NOVELU, I KDYŽ MÁ VÝHRADY: MARIAN JUREČKA PREZIDENTOVI PODĚKOVAL

Ministr práce Marian Jurečka byl optimistou a myslel si, že hlava státu Petr Pavel novelu zákona o důchodovém pojištění podepíše ve čtvrtek. To se nestalo, prezident zákon podepsal v pátek, i když má výhrady k navrhovaným změnám. Zákon proto začátkem září nevstoupí v platnost. Píše o tom web Českénoviny.cz.

V pátek ráno nikdo nevěděl, zda zákon podepíše nebo vetuje.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

„Je to rozhodnutí pana prezidenta, které respektuji,“ reagoval Marian Jurečka. Čekal, až hlava státu zveřejní své argumenty, aby mohl vysvětlit, proč jeho resort nabídl právě tuto novelu.

Petr Pavel i přes výhrady penzijní novelu podepsal. Rozhodl se podpořit vládu, protože je pro něj důležité, aby byl důchodový systém dlouhodobě finančně udržitelný.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Prezident ale upozornil na to, že možnost odchodu do předčasného důchodu se zkrátila z pěti na tři roky bez přechodného období, což podle něj není nejlepší řešení.

Ministr práce reagoval, že lidé věděli minimálně půl roku, o jaké změny jde.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Dalším problémem podle prezidenta je, že nové nastavení mimořádné valorizace by bylo dražší než to dosavadní. Novela upravuje řádné lednové valorizace i mimořádné valorizace penzí.

Marian Jurečka vysvětlil, že valorizace by měla být spravedlivá, aby se nůžky nerozevíraly. To je důležité pro lidi, kteří jsou zodpovědní za udržení solidarity.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu práce dodal, že díky tomuto zákonu se do budoucna výdaje oproti dnešku sníží o 0,6 procenta HDP.

Jurečka poděkoval prezidentovi za podpis zákona.

Související Příspěvky