Rozvedl jsem se se svým synem a snachou, ale teď chci odčinit svou vinu.

Maria pochopila, že si její syn vybral za manželku dobrou dívku. Byla starostlivá a pracovitá. Později se jí narodila dcera. Tu však nedokázala přijmout. Ať se snažila uvařit večeři nebo uklidit dům sebevíc, tchyně ji neustále rozčilovala. Nikdy si nestěžovala a tiše doufala v to nejlepší. Nakonec ji Maria začala nenávidět.

Sama nevěděla, co s ní je. Nejspíš ji neměla ráda za to, že její syn byl ochoten dát duši této ženě, záviděla mu to jako jedináčkovi. Snažila se jim neustále působit bolest. Pak se rozhodla, že se s nimi rozvede. Podnítila k tomu svou snachu a dohnala ji k tomu. Ta to nevydržela, vzala dceru a odešla k rodičům.

Marie se rozhodla najít synovi pohodlnou ženu. Nevydrželi však spolu ani rok. Pak se objevila jiná žena, pak další a další. Matka přestala počítat, kolikrát si je syn přivedl domů. Ale jeho život se nevyvíjel dobře. S jednou z žen začal hodně pít. Druhé platil výživné, i když děti nebyly jeho. Přitom vlastní dceři nedával žádné peníze.

Nyní je synovi téměř padesát let. Stal se závislým na láhvi. Byl dvakrát propuštěn ze zaměstnání. V životě nedosáhl ničeho zvláštního. Poslední měsíce života tráví tím, že podporuje svou matku. Žijí z jejího důchodu.

Jednou se přiznal, že stále miluje svou první ženu a velmi mu chybí dcera. Neví však, jak zastavit nekonečnou řadu žen ve svém životě. V podnapilém stavu neustále napadá svou matku a obviňuje ji, že mu zničila život. Maria však mlčí. Ví, že je na tom zrnko pravdy.

Nyní je připravena odčinit svou vinu. Ráda by svého syna osvobodila a přivedla ho zpět k jeho první ženě. Občas zoufale pláče a prosí vyšší mocnosti, aby jejímu synovi navrátily lásku a rodinu.

Snacha však už nechce vidět ani svého bývalého manžela, ani svou tchyni. Dlouho od ní snáší ponižování a podlost. Maria se jí snažila vnučku odejmout a manipulovat s její prací. Podala na snachu žalobu.

Této ženě a její vnučce neprospěla. A uvědomila si to až ve stáří. Přitom první žena je velmi dobrá žena: nikdy nepila, pracovala, vychovávala své dítě.

Teď si Marie nemůže odpustit svou slepou nenávist. Neví, jak svou vinu odčinit.

Související Příspěvky