Rodiče ženicha byli velmi bohatí. Na svatbě svého syna se rozhodli pochlubit drahým darem. Výsledkem však bylo zchudnutí chudé babičky.

Před několika lety jsem byl hostem na svatbě jednoho přítele. Jednoduchá svatba, ale o tom to nebude. Mezi jídlem jsme si šli zakouřit ven a popovídat si s pozvaným fotografem, který tuto svatbu fotil pro budoucí rodinný archiv, tak nějak.

Začali jsme se bavit o jednom opilém hostovi, který blbnul při přáních nevěstě a ženichovi a všichni se mu smáli, no, z legrace. Fotograf vyprávěl svůj příběh spojený s tímto přáním.

Nedávno pracoval na jedné svatbě. Ženich pocházel ze slušné rodiny, rodiče měli peníze a nevěsta vyrůstala ve skromných poměrech se svou matkou, skromně a z uskrovněných prostředků. Osud však svedl zamilovaná srdce dohromady a oni se rozhodli upevnit své city legální cestou.

Vše probíhá jako obvykle – matrika, obřad, šampaňské, cesta po historických památkách, pak restaurace, alkohol… no a pak si začnou dávat dárky, nejdřív rodiče.

Jako první vystupují rodiče ženicha, všichni vážní, s pocitem jakési nadřazenosti, a otec pronáší přípitek, říká, jakou krásnou svatbu synovi uspořádali, báječná restaurace, výborné jídlo, znamenité pití, živá hudba, prostě nádhera, milujte nás a záviďte nám (i když, jak se ukázalo, výdaje si rodiny rozdělily půl na půl), a pro mladý pár jsme připravili nádherný dárek – ložnicovou sestavu: manželskou postel, šatní skříň, skříňky, komodu (vytahuje fotografie a doklad o koupi této sestavy a ukazuje všem shromážděným).

Hosté tleskají, křičí – Bravo! Otec propuká ve spokojený úsměv, mladí lidé říkají jedno za druhým – Děkuji!

Přichází řada na matku nevěsty, aby předala svůj dar. No, co může darovat, když žije skromně s nízkým platem pro mladé? Tiše přistoupí k mikrofonu, bázlivě si zacloní oči a tichým hlasem řekne:

“- A já chci tomu mladému páru darovat… chci mu darovat… tady… třípokojový byt, aby měl kam dát tu drahou postel!”

Vytáhne klíče a položí je na stůl před novomanžele. Hosté sotva vydechnou překvapením – v šoku se rozléhá bouřlivý potlesk. Otcův obličej však v tu chvíli speciálně vyfotografoval fotograf – také pro rodinný archiv, chlapík jen seděl na židli a otáčel se.

PS Maminka nevěsty si vzala do bytu svou starší babičku a předepsala babičku své dceři/vnučce – tak přišla na takový dárek, jaký by nikdo nečekal.

Poučení z příběhu je jednoduché – buďte jednodušší.

Související Příspěvky