Pamatujete si na tyto pojízdné prodejny, které jezdily po vesnicích? To bylo zboží

Pojízdné obchody byly v dobách socialismu v Československu nezbytnou službou pro zásobování obyvatel odlehlých oblastí, zejména malých vesnic a osad.

Takhle to bývalo.

Tyto mobilní prodejny, které mohly mít podobu velkých aut, autobusů či dodávek, nabízely široký sortiment zboží – od potravin, přes domácí potřeby až po textil a knihy. Nákup z těchto vozidel měl specifická pravidla, například určité zboží jako chléb nebo mléko bylo třeba předem objednat.

Od konce 50. let 20. století až do 80. let provozoval tyto pojízdné prodejny Československý svaz spotřebních družstev pod značkou Jednota, přičemž jejich počet dosahoval až 650 po celém Československu. Sortiment se postupně rozšiřoval a modernizoval, což zahrnovalo nejen základní potraviny, ale i luxusnější zboží jako zákusky nebo chlebíčky.

Prodejny nabízely jak samoobslužný, tak pultový prodej a v některých případech i prodej přímo z okénka. Kromě obchodů s potravinami a zbožím pro domácnost vyjížděly na vesnice také pojízdné knihovny a čistírny peří, čímž přispívaly nejen k zásobování, ale i ke kulturnímu a vzdělávacímu obohacení venkovských oblastí.

Po roce 1989 se však situace změnila a mnohé služby, které pojízdné prodejny nabízely, byly nahrazeny kamennými obchody a nově se objevujícími službami, jako jsou například pojízdné prodejny zaměřené na zmrazené potraviny pod značkou Family Market, dříve známé jako Family Frost. Jiné pojízdné prodejny se zase specializují na farmářské výrobky.

„Momentálně je největší zájem o pojízdné prodejny právě s farmářskými výrobky v okolí Prahy, kde se nejčastěji pořádají největší farmářské trhy,“ říká jedna z organizátorek farmářských trhů Alena Tichá. A existují dokonce i pojízdné vinotéky, které zase obrážejí různé festivaly.

TAP TO UNMUTE
Advertisement

Jedno je však jisté, klasické pojízdné prodejny tak, jak je známe z vesnic před rokem 1989, v posledních letech vytlačily samoobslužné prodejny, které jsou obyvatelům k dispozici 24 hodin denně. Přestože tradiční pojízdné prodejny, jak jsme je znali před rokem 1989, postupně vymizely a byly nahrazeny modernějšími formami obchodu, jejich důležitost a vliv na životy lidí na vesnicích v období socialismu zůstávají nezapomenutelnou součástí historie.

Související Příspěvky