Jste u moře a vidíte tyto vlny. Okamžitě utečte z moře, pokud je spatříte. Tohle to znamená

Dnes je snazší než kdy předtím být obětí fotomontáže nebo sestříhaného videa. Internet nabízí mnoho falešných obrázků, které jsou čistě fikcí.

Mohou však nastat i zcela opačné případy. Jinými slovy, něco, co se zdá nesmírně zvláštní, ale ve skutečnosti pochází ze světa kolem nás. Jedním z takových jevů jsou čtvercové vlny, které na první pohled působí zvláštně. Na pobřeží francouzského Ile de Ré je přitom možné lovit poměrně pravidelně. Jejich výskyt je důvodem, proč je velmi vyhledávaným turistickým cílem.

Tohle byste měli vědět.

Realita vítězí nad představivostí

Pohled na tyto zvláštní vlny je pro mnohé vzpomínkou na celý život. V určitém okamžiku se vlny moře promění v síť. Úroveň tak připomíná gigantickou šachovnici, jen bez rozdílu barev. Zní to fantasticky a skutečně to tak je – vlny vypadají hranaté. A pro každého skeptika existuje jasně dané vědecké vysvětlení. Odborníci tento jev popisují jako tzv. vlnobití. Z čeho se tedy skládá?

Je to výsledek větru křižujícího povrch v pravém úhlu. To je důvod, proč můžete vidět čtverce i na povrchu. S nimi byste však měli být velmi opatrní, protože hranaté vlny představují značné riziko. Při plavbě na lodi se výrazně zvyšuje riziko převrácení. Vlny přicházejí z opačných směrů, což ztěžuje řízení samotné lodi. Je také dobré okamžitě vylézt z vody a na břeh.

Nebezpečí pro plavce a ostatní

Při takových nebo podobných vodních anomáliích vznikají proudy, které velmi znesnadňují vylézt z vody v určité vzdálenosti od břehu. A to platí nejen pro rekreační plavce, ale i pro opravdu silné sportovce. Vydrží sice několik námahy, ale mořský proud je nepustí ven a po chvíli je prostě „srazí“. Většina turistů si bez nebezpečí užívá vlny z majáku nebo jiné vyhlídky.

I když jsou tyto vlny jen mírné, existuje nebezpečí. Fungují jako tsunami, kde bojujete pouze proti silné vlně. V tomto případě jsou však proti vám dva, rovněž přicházející ze dvou směrů. Překročit hranici vesmíru je tak velmi obtížné. Schopnost manipulace se proto nedoporučuje ani velmi zdatným sportovcům nebo surfařům. Často je doprovází silné vlny, které mohou dosahovat výšky až 3 metrů. Mnoho lodí bylo tímto způsobem zničeno.

Související Příspěvky