Český olympijský hrdina zemřel v úctyhodném věku. Jeho úspěchy se zapsaly do historie našich dějin

Na oblíbené sportovní akci došlo k nečekané tragédii. Nešťastný pád vzal život československé veslařské legendě. Ani v nemocnici už mu nemohli pomoci.

CNNPrimaNews informovala o tragickém úmrtí československého olympionika Pavla Svojanovského. Ten podlehl zranění hlavy, které utrpěl při pádu z pódia, na němž měl předávat ocenění těm nejlepším. Legendární veslař zemřel v neděli 31. března ve věku 80 let. Spolu se svým bratrem přivezli ze světa hned několik cenných medailí.

Je to ztráta pro celý český sport

Po tragické nehodě zemřel československý veslařský reprezentant Pavel Svojanovský. Narodil se 12. srpna 1943. Se svým mladším bratrem Oldřichem závodil převážně v kormidelních párech. Získali dvě medaile na olympiádách v letech 1972 a 1976. V roce 1969 získali zlatou medaili na mistrovství Evropy a v roce 1971 pak přivezli ještě stříbrnou.

 

 

„Je mi to moc líto. Pavel s bratrem Oldou byli jedním z motorů Českého klubu olympioniků. Pro veslování a celý český sport je to velká ztráta. Upřímnou soustrast celé rodině a všem blízkým,“ citoval deník Blesk kondolenci šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. K osudné tragédii došlo na Běhu Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově, kterého se pravidelně účastnil.

Ani zdravotníci už mu nedokázali pomoci

Během akce povzbuzoval účastníky hlasitým potleskem a podporou, čímž byl vždy také pověstný. Když však vystupoval na pódium, kde měl předávat ocenění, udělal krok do prázdna a došlo k pádu. „Spadl rovnou na hlavu. Krvácel. Bohužel záchranáři bezprostředně po závodě odjeli, takže se čekalo asi pět minut na sanitku,“ popsal pro CNNPrimNews neštěstí jeden z očitých svědků.

Ani zdravotníci ze záchranné služby, kteří se během pěti minut na místo dostavili, už mu nemohli pomoci. Pavel Svojanovský podlehl svým zraněním v havlíčkobrodské nemocnici. Bylo mu 80 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí legendární zahraniční zpravodajky Helly Pickové, která se svou dlouholetou prací zapsala do historie.

Související Příspěvky