Sedm schodů k moci rozdělilo diváky: Skvělý seriál, říkají jedni, je to blbě naivní, tvrdí jiní

Seriál Sedm schodů k moci, vysílaný na TV Prima, vzbudil u diváků rozporuplné reakce.Příběh vypráví o ambiciózní servírce Aničce Malé, která se díky svým schopnostem a bezohlednosti postupně propracuje až do nejvyšších pater české politiky.Děj je volně inspirován skutečnými událostmi v českém politickém prostředí po roce 2000.

Hlavní hrdinka začíná jako prostá servírka v poslanecké sněmovně, kde postupně odhaluje zákulisí a intriky politického světa. Díky svým milostným vztahům s vlivnými muži a cynickému bulvárnímu novináři Krčkovi stoupá po pomyslných schodech moci.

Nakonec se stane nejbližší spolupracovnicí premiéra Tomáše Vichra, kterého si omotá kolem prstu. Využívá svého postavení k osobnímu prospěchu, ale nakonec přichází strmý pád a obvinění ze zneužití pravomoci.

Většina diváků na sociálních sítích seriál velmi chválila, zejména herecké výkony Evy Podzimkové a Jiřího Vyorálka v hlavních rolích.Dále pak , Pavel Batěk či Tomáš Měcháček. Ocenili originální politické drama, které se vymyká obvyklé šedi českých seriálů.

Našli se však i kritici, podle kterých je seriál až příliš prvoplánový, naivní a nerealistický. Některým vadilo, že postavám chybí důvěryhodnost a psychologický vývoj. Zazněly i názory, že jde jen o snahu vydělat na mediálně známé kauze.

Reakce diváků Herci si seriál velmi pochvalovali, což odpovídá i pozitivním recenzím na sociálních sítích. „Skvělé obsazení, perfektní herecké výkony. Jednoznačně povedený seriál po hodně dlouhé době. Hercům v hlavních rolích tleskám a klobouk dolů,“ okomentoval Jiří. „Tento seriál jsme si užili a těšili jsme se na něj.

Suprově zahrané. Seriál je opravdu jako skutečnost, na kterou si všichni dobře pamatujeme,“ připsala Marta. „Konečně něco, co se vymyká šedi českých seriálů. Anička to zahrála úchvatně. Je to paní herečka, smekám,“ uvedla Líza. „Zahrála to fantasticky, v jejím chování úplně vidím rozteklou Nagyovou,“ připsala Renáta.Některé seriál neuchvátil „Nejvtipnější jsou samotná jména, která (ne)mají odkazovat na reálné představitele.

Petr Nečas – Tomáš Vichr – alespoň tvůrci zůstali u počasí. Premiér Dub – Topolánek – strom jako strom. Více než samotný fakt, že se ze samého společenského dna někdo může dostat až do premiérské kanceláře, je pozoruhodné to, jakou cestou musela Anička jít a co všechno postupně dělala.

Z hodné holky se stala výstavní mrcha schopná úplně všeho. Naopak se našli i takoví, kterým seriál příliš po chuti nebyl. „Žiju asi na jiné planetě. Prvoplánové. A děs. Vždyť se tam nedá věřit ničemu. Myslím, žádné hlavní postavě. Teda ne, že by nastíněný děj, podstata seriálu, nebyla reálná.

Jo, asi si většina recenzentů nedovede představit, jak to skutečně funguje. Toto je tak blbě naivní, že fakt ne,“ připsal na ČSFD uživatel Petro. „Typická česká komerční produkce. Tvůrci se pouze snaží s využitím mediálně známé kauzy vydolovat pár posledních chvilek zašlé slávy. Herci hrají celou dobu v jedné poloze,“ okomentoval 0kozel.

Celkově však u publika převažovaly pozitivní ohlasy. Sedm schodů k moci diváky zaujal neotřelým námětem, dobrými hereckými výkony a nemilosrdným pohledem do politického zákulisí. I přes určité výhrady se tedy jedná o úspěšný a nadprůměrný počin v kontextu současné české seriálové tvorby.

Související Příspěvky