NEŠTĚSTÍ na dostizích: Váňův oblíbený žokej ani jeho kůň nepřežili závod v Itálii

Neštěstí, které zasáhlo dostihový svět v Itálii, připomíná nebezpečí spojená s tímto sportem, který je pro mnohé vášní, ale zároveň nese riziko smrtelných následků jak pro jezdce, tak pro koně.

Dominik Pastuszka, pětatřicetiletý polský žokej, který dlouhodobě žil v Itálii, se stal obětí neštěstí během dostihu na hipodromu San Rossore v Pise. Incident se odehrál ve čtvrtek, když Pastuszka a jeho kůň War Brave spadli při překonávání překážky během závodu Oleandro Prize na 3 500 metrů.

Pastuszka byl okamžitě ve vážném stavu převezen do nemocnice v Pise, kde bohužel byl následující den v pátek odpoledne ve 14:30 prohlášen za klinicky mrtvého. Jeho smrt představuje velkou ztrátu pro dostihovou komunitu, zejména proto, že za sebou zanechal manželku a malou dceru.

Tato tragédie je o to smutnější, že se jeho rodina musela dívat na celou událost přímo na místě. War Brave, pětiletý kůň, který byl Pastuszkovým společníkem v závodu, také utrpěl vážná zranění a musel být na místě utracen. Smrt koně připomíná krutou realitu dostihového sportu, kde nejsou výjimkou ani fatální následky pro zvířecí účastníky.

Dominik Pastuszka byl dobře známý v dostihovém světě, nejen v Itálii, ale i v České republice, kde měl blízký vztah s českým žokejem Josefem Váňou a jeho synem.

Plánoval dokonce nahradit Josefa Váňu staršího v závodě Velká pardubická v roce 2015, což svědčí o jeho významném postavení v mezinárodní jezdecké komunitě. Tato tragédie znovu otevírá diskusi o bezpečnosti v dostihovém sportu, a to jak pro jezdce, tak pro koně.

Bezpečnostní opatření na závodních drahách, včetně návrhů na zlepšení ochrany jezdců a zvířat, jsou neustále předmětem debat. Příběh Dominika Pastuszky a War Brave připomíná, že i přes vášeň pro tento sport, rizika nikdy nejsou daleko.

Tato nešťastná událost jistě zanechá hlubokou stopu v srdcích všech, kdo milují dostihový sport, a bude připomínkou toho, že každý závod může mít nejen vítěze, ale i ty, kteří zaplatí tu nejvyšší cenu.

Související Příspěvky