Daliborek v 8 měsících onemocněl rakovinou a má za sebou několik operací mozku. I přes to se směje a rozdává radost

Malý Daliborek se narodil předčasně v 27. týdnu těhotenství s porodní váhou pouhých 1035 gramů. První měsíc svého života musel bojovat o přežití. V 8 měsících, krátce po své první štědrovečerní večeři, se mu náhle udělalo zle a byl převezen na neurologickou pohotovost do Fakultní nemocnice Ostrava.

Místo oslav Vánoc u stromečku musel okamžitě podstoupit operaci kvůli nahromaděnému mozkomíšnímu moku, který tlačil na jeho mozek. Lékaři již tehdy tušili, že to je pouze začátek jeho zdravotních problémů. Příčinou Daliborkových obtíží se ukázal být zhoubný nádor mozku zvaný ependymom.

Tohle se stalo.

Při první operaci na Štědrý den roku 2022 mu byla zavedena vnější komorová drenáž pro uvolnění tlaku na mozek a zároveň byla provedena biopsie nádoru. O pár dnů později, na Silvestra, byla naplánována operace s cílem odstranit nádor, avšak bohužel neúspěšně. Následovala další operace, při které se lékařům podařilo odstranit 96 % nádoru.

Po zavedení VP shuntu pro trvalý odvod mozkomíšního moku začali rodiče s Daliborkem dojíždět každé dva týdny z Havířova do Brna (180 km) na onkologickou léčbu chemoterapií. Tato náročná léčba trvala celý rok. Těsně před poslední chemoterapií však došlo k recidivě nádoru. Daliborek musel podstoupit další operaci mozku, při níž bylo odstraněno 80 % nádoru.

Nyní lékaři plánují operaci přes nosní dutinu, aby odstranili zbývající část nádoru. Úspěšnost této operace bude klíčová pro určení dalšího postupu léčby – buď pokračování v chemoterapiích v Brně, nebo speciální radioterapie pro malé děti v Praze. Daliborkova rodina se potýká s finančními problémy. Matka je na rodičovské dovolené a otec Jiří Češka má nejisté zaměstnání, takže si musí přivydělávat o víkendech jako řidič taxi a přes týden rozvozem jídla.

Rodina tak nemá šanci našetřit na nové, spolehlivé auto, které by je bezpečně dopravilo do vzdálených nemocnic na synovu léčbu. S pokrytím dalších výdajů jim pomáhá nadace Dobrý anděl a nyní se rozhodli požádat o pomoc i širokou veřejnost prostřednictvím sbírky na portálu Donio.

Odkaz pro DONIO zde.

I přes všechny těžkosti, kterými si Daliborek prochází, zůstává veselým a statečným chlapcem, který se nevzdává. Miluje společnost, hračky vydávající zvuky, hraje si rád s míčky a dinosaury. Kvůli častým operacím je opožděn ve vývoji, ale snaží se lézt po čtyřech a rodiče věří, že jakmile bude moci naplno rehabilitovat, vše rychle dožene.

Související Příspěvky