Vášáryová tvrdí, že Klaus a Zeman 20 let poškozovali Českou republiku. Podle ní na frontě Ukrajina vítězí

Magda Vášáryová, bývalá diplomatka a herečka, se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala o současné politické situaci na Slovensku i v České republice. Ve svých vyjádřeních kritizovala dlouholeté působení prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana v České republice, které podle ní zemi škodilo. V případě Slovenska je přesvědčená, že země excesy současného premiéra Roberta Fica vydrží, a jeho éra nebude trvat tak dlouho.

Další informace naleznete v pokračování tohoto článku.

Vášáryová podporuje v prezidentských volbách na Slovensku Ivana Korčoka, svého kolegu a tak trochu svého studenta, zatímco sama kandidaturu zvažovala, ale na základě svého věku a předchozího pokusu se rozhodla nekandidovat. Hrdost cítí za to, že otevřela cestu ženám k prezidentskému úřadu na Slovensku. Vztah k odcházející prezidentce Zuzaně Čaputové je plný obdivu a Ivana Korčoka považuje za vhodného nástupce.

Diskuse se dotkla i napjatých vztahů mezi českou a slovenskou vládou, což Vášáryová považuje za varovné gesto. Mluvila o budoucnosti Visegrádské skupiny (V4), kde vidí přetrvávající smysl aliance navzdory aktuálním rozkolům.

Kontroverzní setkání bývalých českých prezidentů Klause a Zemana s premiéry Ficem a Orbánem po poslední schůzce V4 v Praze komentovala jako důkaz škodlivého vlivu těchto politiků na Českou republiku. Svou kritiku směřuje i proti slovenskému premiérovi Ficovi a českému politikovi Andreji Babišovi, kteří podle ní napodobují maďarského premiéra Viktora Orbána.

Hovořila také o situaci na Ukrajině, kterou vnímá jako vítěznou pro Ukrajinu navzdory vnějšímu vnímání. Výrazně podporuje mezinárodní pomoc Ukrajině a kritizuje přístup některých státníků k vojenské intervenci.

V závěru rozhovoru reflektovala budoucnost Slovenska s nadějí, zdůrazňující význam nadcházejících prezidentských a evropských voleb pro zemi.

Magda Vášáryová tak přináší do diskuse o politické scéně v České republice a na Slovensku kritický pohled, podkreslující jej osobními postřehy a zkušenostmi z dlouholeté kariéry v diplomacii a politice.

Související Příspěvky