Nejhorší obavy meteorologů se potvrdily. Udeří globální oteplování plnou silou? Takové teploty pravděpodobně čekají Česko v roce 2024

Připravte se na další letošní vlnu veder – bude ještě horší než v roce 2023. Meteorologové se obávají, že teploty budou i nadále stoupat a letos padne další rekord.

Další informace naleznete v pokračování tohoto článku.

Rok 2023 byl nejteplejším rokem v historii, ale zdá se, že rok 2024 tento rekord překoná. Očekává se, že počasí bude ještě teplejší než loni. Údaje zveřejněné Evropskou službou pro změnu klimatu Copernicus varují, že pokud se budou v atmosféře nadále hromadit skleníkové plyny ze spalování fosilních paliv, teploty budou i nadále stoupat a hrozí extrémní vedra a sucha.

Svět nadále překonává teplotní rekordy

Svět se sice snaží na zvyšující se teploty připravit vypracováním krizových plánů na ochranu obyvatelstva, odborníci však varují, že tyto kroky nemusí stačit. „Nevím o jediném místě, které by se skutečně připravilo na nejhorší možný scénář, kterého se obávají přední klimatologové,“ říká Eric Klinenberg, profesor sociálních věd na Newyorské univerzitě a autor knihy o smrtící vlně veder.

EuroNews informuje, že země a města v celé Evropě připravují opatření na varování a ochranu svých občanů v případě extrémního počasí. Francie spustila varovný systém před 20 lety, kdy si vlna veder v roce 2003 vyžádala přibližně 15 000 obětí. To inspirovalo Německo, které zahájilo novou kampaň proti úmrtím z horka. Španělsko zase začalo natírat střechy na bílo, aby odrážely světlo.

woman sweatsFoto by Freepik

Musíme se připravit na nadprůměrné teploty

I když jste příznivci léta a vysokých teplot, nezapomeňte, že horké letní dny jsou rok od roku extrémnější. Dbejte na prevenci – chraňte si pokožku a hlavu a dodržujte pitný režim. Podle meteorologů znamená přechod od meteorologického jevu El Niño k teplejší verzi La Niño další nárůst teplot, uvádí TN.

Letošní vysoké teploty navíc neovlivní pouze léto, ale měly by se projevit již brzy na jaře, už nyní od března. Zatím není známo, zda se to bude týkat i České republiky, protože jsme od Pacifiku mnohem dál.

Související Příspěvky