81letá důchodkyně byla těhotná přes 56 let: Lékaři jí odebrali kamenné dítě, což mělo tragické následky

V ojedinělém a zarážejícím případě, který překvapil i zkušené lékaře, zemřela 81letá důchodkyně Daniela krátce po operaci, při které jí byl odstraněn takzvaný kamenitý plod. Tento neobvyklý jev, známý jako litopedion, je výsledkem kalcifikace mrtvého plodu, který žena nesla ve svém těle přibližně 56 let.

Další informace naleznete v pokračování tohoto článku.

Daniela se původně obrátila na lékaře s bolestmi břicha a obavou z možné infekce močových cest nebo dokonce rakoviny. Nicméně další vyšetření odhalila skutečnou příčinu jejího trápení – mrtvý plod, který se v jejím těle nacházel od doby jejího posledního těhotenství, které se datuje více než pět desetiletí zpět. Daniela, pocházející z domorodého kmene a žijící v osadě na hranici Brazílie a Paraguaye, zanechala po sobě sedm dětí a čtyřicet vnoučat.

Operace, které se podrobila 14. března, měla pro Danielu tragické následky, neboť následující den zemřela na jednotce intenzivní péče. Jedna z jejích dcer uvedla, že její matka měla velký strach z lékařů a jejich nástrojů, a proto je navštěvovala jen velmi zřídka. Domnívá se, že kamenitý plod ve skutečnosti nesla ve svém těle ještě déle, než si lékaři myslí, již od prvního těhotenství.

 

Případy kamenitých dětí nejsou zcela neznámé. Loni jeden takový případ šokoval lékaře ve Spojených státech, kde žena zemřela na následky těžké podvýživy poté, co jí devět let kamenitý plod blokoval střeva. V jiném případě žena nesla dvojkilový kamenitý plod 35 let, avšak na rozdíl od zmíněných případů, jí to nezpůsobovalo žádné zdravotní obtíže. K tomuto vzácnému jevu dochází obvykle, když plod zemře během těhotenství v břišní dutině a je příliš velký na to, aby byl tělem znovu absorbován. Jako reakci na cizí těleso jej tělo kalcifikuje, čímž chrání matčino tělo před odumřelou tkání a zabraňuje infekci.

Tento příběh nejenže upozorňuje na medicínský fenomén, ale také připomíná důležitost včasné lékařské péče a možného překonávání strachu z lékařských zákroků.

Související Příspěvky