Smrtelný útok medvěda na Slovensku. Honil dvojici turistů, žena jeho útok nepřežila

Na Slovensku se odehrál tragický incident, při kterém medvěd hnědý napadl dvojici turistů v Demänovské dolině v okrese Liptovský Mikuláš.

Tohle se stalo.

Došlo k tomu v pátek večer v oblasti mimo značené turistické trasy, která je hustě zalesněná. Turisté, muž a žena z Běloruska, se před medvědem dali na útěk každý jiným směrem.

Zatímco muž vyvázl bez vážnějších zranění, jednatřicetiletá žena útok nepřežila. Její tělo bylo nalezeno záchranáři později večer, poté co je muž přivolal na pomoc. Policie a horská záchranná služba dorazily na místo krátce po oznámení na tísňovou linku.

Záchranáři museli medvěda, který se stále pohyboval poblíž, odehnat varovnými výstřely. Příčina smrti ženy zatím není jasná – zda zahynula při pádu nebo přímo následkem medvědího útoku.

Úřady slibují, že informace nezatají a zveřejní je, pokud šlo o přímé usmrcení medvědem. Nejde o první incident tohoto druhu, v posledních letech došlo na Slovensku k několika medvědím útokům včetně jednoho smrtelného v roce 2021.

Nicméně odborníci tvrdí, že populace medvědů na Slovensku se nezvyšuje a zůstává stabilní, a to kolem 1275 jedinců. Slovenské ministerstvo životního prostředí chce společně s Rumunskem navrhnout přeřazení medvědů na seznam chráněných druhů, aby bylo možné jejich počty regulovat odstřelem.

Související Příspěvky