Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho rodina zveřejnili příjmy za rok 2023. Vydělává i na pronájmu bytů

Jejich celkové příjmy činily 12,4 milionu hřiven (přibližně 7,4 milionu korun), což představuje návrat na předválečnou úroveň po propadu v předchozím roce.Více než polovinu příjmů rodiny tvořily výnosy z prodeje státních dluhopisů. Dalšími významnými zdroji příjmů byly platy, bankovní úroky a příjmy z pronájmu nemovitostí, které dohromady činily téměř 5 milionů hřiven (zhruba 3 miliony korun).

Zvýšení příjmů oproti předchozímu roku bylo způsobeno obnovením plateb nájemného po dočasném přerušení v důsledku ruskéaze.Článek také zmiňuje některé detaily o majetku prezidentské rodiny.

Zelenskyj vlastní byt o rozloze 130 metrů čtverečních a garáž v Kyjevě, zatímco jeho manželka Olena Zelenská má byt na okupovaném Krymu.

Páru patří i luxusní automobily značek Land Rover a Mercedes-Benz a několik hodinek vysoké hodnoty.Samotný roční prezidentský plat Volodymyra Zelenského v roce 2023 činil 336 tisíc hřiven, což je v přepočtu přibližně 200 tisíc korun.

Zveřejňování těchto údajů je součástí Zelenského snahy o snížení korupce na Ukrajině. Prezident k podobnému kroku vyzval i další ukrajinské představitele ve snaze zvýšit transparentnost a důvěru veřejnosti ve státní instituce.

Celkově článek ukazuje, že navzdory probíhající válce a ekonomickým těžkostem se příjmy prezidentské rodiny vrátily na předválečnou úroveň, a to především díky obnovení pronájmů nemovitostí a výnosům z investic do státních dluhopisů.

Zároveň je patrná Zelenského snaha jít příkladem v boji proti korupci a podporovat transparentnost ve veřejném životě.

Související Příspěvky