Martínek po léčbě dělá pokroky. Rodina viní pojišťovnu z průtahů, ta se však hájí

Dvouletý chlapeček Martínek, který trpí vzácnou genetickou chorobou, dělá po zahraniční léčbě pokroky.

Jeho stav se den ode dne zlepšuje. „Chlapci se daří velmi dobře, už pomaličku drží hlavičku,“ popsal pokroky advokát rodiny Zdeněk Joukl Martinovi rodiče museli na drahou operaci ve Francii vybírat peníze ve veřejné sbírce, protože zdravotní pojišťovna odmítla léčbu uhradit. Celkem se podařilo vybrat úctyhodných 151 milionů korun.Rodina nyní zvažuje další kroky.

Chtějí se obrátit na ministerstvo zdravotnictví a zasadit se o změny byrokratických postupů pojišťoven, které podle nich nejsou vstřícné vůči dětským pacientům. Pojišťovna se hájí tím, že Martínek podstoupil léčbu ještě před jejím rozhodnutím, takže původní žádost rodičů je bezpředmětná. Nicméně připouští možnost zpětného proplacení nákladů, pokud rodina podá novou žádost.Otázkou zůstává, proč pojišťovna nebyla schopna rozhodnout o úhradě rychleji, když věděla, kdy zákrok proběhne.

Právní zástupce rodiny tvrdí, že místo aby pojišťovna podnikla potřebné kroky, rozhodnutí o financování zastavila. K tématu Zdravotnictví Roman Prymula byl hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Prymula: Případ Martínka? Na podobné typy léčby nemáme. Varoval před skandalizací pojišťoven Rodinu tak pravděpodobně čeká další kolo papírování s nejistým výsledkem.Martinkův případ ukazuje na etická dilemata při rozdělování prostředků ve zdravotnictví.

Odborníci volají po jednotném a strukturovaném přístupu k mimořádným případům, aby byla zajištěna spravedlivá a včasná dostupnost život zachraňující léčby. Přitom by měly být sladěny etické ohledy s fiskální rozvahou.

 

Související Příspěvky