V českých obchodech se prodávají vysoce nekvalitní másla za podezřelou cenu. Pozor na ně

Není máslo jako máslo. Podívejte se, na co si dát při jeho nákupu pozor, abyste si domů přinesli čerstvé máslo s jeho typickou lahodnou chutí. 

Máslo patří k základním potravinám a mnoho lidí na něj nedá dopustit. Zákazníci jsou tak poměrně citliví na změny v cenách tohoto produktu. Někdy můžete v obchodech narazit na máslo, jež láká obalem i nízkou cenou, doma si však na něm tolik nepochutnáte. Podívejte se, jak rozpoznat opravdu dobré máslo, které si s chutí namažete na chleba.

Jaké složení musí máslo splňovat

Na pultech našich obchodů jsou k dostání másla od českých výrobců, ale také mnohé značky těch zahraničních. Již dříve probíhaly široké diskuze o kvalitě prodávaného másla a pohybu jeho cen. Za prvé je třeba si ujasnit, že ne vše, co vypadá jako máslo, je máslo. Naše legislativa jasně vymezuje složení tohoto produktu. Jak uvedl deník Blesk, máslo musí obsahovat jen mléko, smetanu a případně mlékařské kultury. Přičemž obsah mléčného tuku musí být alespoň 82 %.

 

 

Tuto legislativu dodržují všichni evropští výrobci. Jen takové výrobky pak mohou nést název „Máslo“ na svém obalu. Pokud se necháte zlákat cenou kostky „másla“, na jehož obale je vyobrazeno, jak lehce se roztírá, můžete být doma překvapení z toho, co jste si vlastně koupili. Směsi různých rostlinných tuků se sice mohou snadno roztírat, ale opravdu nechutnají jako čerstvé máslo.

Zmražené máslo poznáte snadno

Problém s máslem však může nastat i ve chvíli, kdy si bezpečně ověříte jeho složení. Postup výroby másla se totiž může v různých zemích lišit. Máslo od zahraničního výrobce proto nemusí chutnat tak, jak jste zvyklí. Dalším produktem, který se může na pultech objevit, je tzv. stolní máslo. Jak uvádí web AkademieKvality, takové máslo může pocházet ze státních hmotných rezerv, které se musí pravidelně obměňovat.

máslo
Fotografie: Freepik

Složení odpovídá legislativě, ovšem takové máslo mohlo být zmrazené po dobu až dvou let. Počítejte s tím, že mražené máslo je náchylnější ke žluknutí a ztrácí část své nutriční hodnoty, především vitamíny. Zhoršená může být také jeho mikrobiologická kvalita, a tak je lepší jej konzumovat až po tepelné úpravě.

Jeho namazáním na chleba většinou poznáte, že máslo nevoní ani nechutná jako to čerstvé. Legislativa prodej takového másla umožňuje, ale musí nést označení „stolní máslo“. Pokud byste si chtěli zkusit vyrobit vlastní máslo, budou vám k tomu stačit jen dvě suroviny. Na SvětěKreativity se můžete podívat, jak si vyrobit skvělé domácí máslo jednoduše a zároveň levně.

Související Příspěvky