Závadný bankomat umožňující neomezené výběry nadchl studenty. Vybrali z něj téměř miliardu Kč

Technická závada největší etiopské banky způsobila, že si lidé mohli několik hodin vybírat z bankomatů více, než měli na účtu. Využili toho hlavně vysokoškoláci.

Největší etiopská banka se nyní snaží dostat zpět peníze, které si mnoho lidí neoprávněně vybralo z bankomatů kvůli závadě systému. Příležitosti využili především vysokoškolští studenti, když zprávu začali mezi sebou sdílet na sociálních sítích. Než stihla banka výběry zablokovat, zmizelo přes 900 000 milionů korun.

Zpráva se mezi studenty šířila raketovou rychlostí

Jak uvedla CNNPrimaNews, technická závada systému způsobila, že si lidé v Etiopii mohli během víkendu vybrat z bankomatu vyšší částky, než měli na svém účtu. Státem vlastněná Etiopská komerční banka (CBE) tak během pár hodin přišla o 40 milionů dolarů, tedy přibližně o 951 milionů korun. Teď se obrátila na své klienty, aby neoprávněně vybrané peníze vrátili.

 

 

Nejvíce vybraných peněz měli na svědomí vysokoškolští studenti. Zprávu o tom, že bankomaty vydávají více peněz, si mezi sebou začali posílat po páteční půlnoci. Jak uvedlo BBC, u bankomatů v kampusech se začaly tvořit dlouhé fronty. Většina peněz se vybrala do 2:00 v noci. U některých bankomatů museli zasahovat policisté a studentům tak další neoprávněné výběry znemožnili.

Někteří studenti už peníze vrátili

Nejméně tři etiopské univerzity vydaly prohlášení, v němž doporučili studentům, aby peníze vrátili. Nebudou tak obviněni z trestného činu. Na některé univerzity pak tento týden dorazili i úředníci z banky a prosili studenty o vrácení vybraných peněz. Mnozí tak skutečně učinili, ale Etiopská komerční banka neuvedla, kolik peněz se jim podařilo získat zpět.

studenti
Fotografie: Freepik

Vzhledem k aktivům, které tato banka vlastní, se však jedná o zanedbatelnou částku, jež neohrozí chod nebo fungování banky. Podrobnosti k technické závadě nechtěla banka sdělit, ale jasně řekla, že se nejednalo o kybernetický útok. Lidé se tak o peníze na svých účtech obávat nemusí. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali, na co byste si při výběru z bankomatu měli dát pozor. Tento muž si všiml detailu na bankomatu a vyhnul se podvodu.

Související Příspěvky