Vezmu 500 gramů mletého masa a 1 sklenici kefíru: Lahodné karbanátky bez mouky jsou hned na světě

Karbanátky jsou velmi oblíbeným tradičním jídlem, které najdeme na talíři v mnoha českých domácnostech. Recepty na jeho přípravu se ale mohou lišit.

Recepty na karbanátky jsou často rodinným dědictvím a předávají se po generace. Občas ale není na škodu tradiční recept něčím oživit, například z jeho přípravy vynechat mouku. Pokrmy bez mouky jsou totiž čím dál tím oblíbenější a to hlavně proto, že jsou mnohem zdravější a pro naše tělo snadněji stravitelné. Na přípravu těchto karbanátků budeme potřebovat kefír.

Ingredience potřebné na přípravu odlehčených karbanátků:

  • 500 gramů mletého masa
  • 1 středně velký brambor
  • 250 mililitrů kefíru
  • 1 středně velká cibule
  • 2 vejce
  • stroužek česneku
  • 8 lžic krupice
zavařené kuřecí maso

Rychlý a lahodný domácí kuřecí guláš. Ideální recept na zavaření, chutná jako z hospůdky

Jako první vytvoříme masovou směs

Nejprve si v hluboké míse smícháme mleté masa s kefírem. Směs důkladně propracujeme, pro ideální propojení obou ingrediencí je vhodné na promíchání použít vlastní ruce. Ve druhé míse si poté smícháme najemno nastrouhaný brambor, který jsme předtím uvařili. K němu přidáme prolisovaný stroužek česneku a najemno nakrájenou cibuli.

mleté maso
Fotografie: Pexels

Obě směsi následně smícháme a necháme odpočinout

Směs z brambor smícháme se směsí z masa a doplníme ji o vejce. Jakmile máme hotovou jednotnou hmotu, za stálého míchání do ní začneme přidávat také krupici.  Směs necháme 20 minut odpočívat, mezitím by nám měla zvětšit svůj objem. Po uplynutí této doby si na pánvi rozehřejeme rostlinný olej a pomocí lžíce vytvarujeme malé řízky, které na pánev postupně přidáme.

řízky s kefírem

Smažíme dozlatova z obou stran

Každý řízek bude potřebovat zhruba 5 minut na to, aby se osmažil. Jakmile má zlatavou barvu, obrátíme jej na pánvi na druhou stranu a osmažíme i tu. Pokud máme rádi výraznější chutě, můžeme do směsi ještě před jejím smažením přidat také naše oblíbené koření. Ideální volbou je koření grilovací, nebo například koriandr.

 

 

Související Příspěvky