Uprchlíci z Ukrajiny plánují zůstat v Česku! Ministerstvo pro ně chystá podmínky

Ministerstvo vnitra pracuje na stanovení kritérií, mezi které by mohla patřit například sociální soběstačnost žadatelů. Uprchlíci mají čas do 15. března zaregistrovat se pro prodloužení dočasné ochrany do března 2025, zatímco ministerstvo připravuje podmínky pro získání trvalejšího pobytu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že systém bude zohledňovat sociální soběstačnost a další faktory, a plánuje o tomto tématu jednat s vládním grémiem a opozičními hnutími.

Podle dostupných dat se přibližně 180 tisíc uprchlíků chce v Česku usadit, přičemž v zemi je nyní přes 385 tisíc ukrajinských uprchlíků, z nichž více než 117 tisíc je zaměstnáno. Rakušan zdůraznil, že představa o přechodu téměř 400 tisíc lidí na trvalé pobytové oprávnění je nerealistická a systém by to nezvládl. Také ujistil, že Česko nebude vypovídat ty, kteří na trvalý pobyt nedosáhnou, dokud Rusko bude útočit na Ukrajinu, a nabídne jim nějakou formu dočasné ochrany.

Pro získání povolení k dlouhodobějšímu pobytu budou muset uprchlíci splnit řadu podmínek, včetně nepobírání sociálních dávek, mít zajištěné bydlení a práci, příjmy a udržitelné bydlení, a také trestní bezúhonnost. Diskuze o těchto podmínkách zahrnuje i neziskové organizace, které apelují na zohlednění co nejširšího spektra lidí, aby nebyly znevýhodněny zranitelné skupiny a aby lidé mohli snadněji vstupovat na trh práce.

Někteří odborníci a organizace, jako Hospodářská komora, navrhují alternativní řešení, jako je překlopení válečných uprchlíků s dočasnou ochranou na zaměstnanecké karty, což by usnadnilo proces a zabránilo kolapsu rozhodcovských pracovišť. Významnou obavou je také nedostatek možnosti odvolání v případě, že některé žádosti o trvalejší pobyt nebudou procházet správním řízením, což by mohlo omezit práva žadatelů.

To potvrzuje ostatně i Andrea Krchová, ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty. Pak by nebyla jistota možnosti odvolat se. „V případě, že někoho neregistrují, tak ten člověk nemá žádný opravný mechanismus,“ říká ředitelka Konsorcia. Sám ministr Rakušan na konci loňského roku zmiňoval, že trvalejší pobytové oprávnění mají představovat jistotu jak pro uprchlíky, tak zaměstnavatele.

Související Příspěvky