Tomáš Holý: Talentovaný herec, který již navždy zůstane dětskou hvězdou. Letos by oslavil 55. narozeniny

Slavnému dětskému herci Tomáši Holému film k srdci nikdy nepřirostl, přesto ho milovalo obrovské množství diváků a fanoušků.

Opravdu jen málokdo nezná (nebo o ní alespoň neslyšel) úžasnou dětskou hereckou hvězdu Tomáše Holého. Přestože on sám po slávě a fanoušcích nikdy netoužil, jeho talent byl nepřehlédnutelný. Na filmovém festivalu v Monte Carlu o něm dokonce zahraniční umělci prohlásili, že je největší dětskou hvězdou s největším talentem od dob Shirley Temple. V dětství točil jeden film za druhým, ale v dospělosti již neměl o herectví zájem. V letošním roce by oslavil 55. narozeniny.

Talentovaná dětská hvězda

Tomáš Holý se narodil 17. března 1968 v Praze. Chodil na obyčejnou pražskou základní školu a žil by životem normálního kluka, avšak vše se změnilo v roce 1976, když se natáčel slavný film Marečku, podejte mi pero!Jelikož nastaly komplikace, protože chlapec, jenž měl hrát malou roličku žáka Matuly, který donese učiteli chemie vzkaz od ředitele školy, onemocněl, byl režisér Oldřich Lipský nucen okamžitě najít náhradu. A tak rekvizitář dovedl svého sedmiletého synovce Tomáše, jenž roli zvládl s přehledem.

Jelikož Holý režiséra Lipského ohromil, nezapomněl na něj a obsadil ho do dalšího filmu, a to Ať žijí duchové, kde si chlapec zahrál člena dětské party Vendelína Nademlejnského. Díky těmto dvěma rolím již Tomáš vešel do povědomí diváků, avšak naprosto ho proslavila Marie Poledňáková, která si ho vybrala ze 140 dětí a dala mu hlavní roli ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Tento snímek byl velice úspěšný, a tak natočila pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny, opět s Holým v hlavní roli. Díky těmto filmům se z něj najednou stal miláček národa.

Jeho život skončil nárazem do stromu

Diváky si však tato dětská hvězda získala také svou roztomilostí, přirozenou inteligencí, zvídavýma očima, lišáckým pohledem a také velkým temperamentem. V průběhu let byl obsazován do mnoha dalších úspěšných filmů. V roce 1982 si zahrál v posledním snímku s názvem Připoutejme se, letíme nad Atlantidou. Poté se místo na plánovanou hereckou fakultu na DAMU přihlásil na práva, která také začal studovat. Studium mu šlo moc dobře, vybraný obor ho bavil, avšak vše skončilo během pár vteřin.

autonehoda

Dne 8. března 1990, tedy 9 dní před jeho dvaadvacátými narozeninami, jeho život vyhasl. Na silnici mezi severočeskými obcemi Polevsko a Kytlice narazil autem do stromu. Ze začátku se spekulovalo o tom, že v tom hrál roli alkohol, to však bylo později vyvráceno. Nejspíše nezvládl řízení a dostal smyk, při kterém naboural do stromu. V autě s ním jel jeho kamarád, jemuž vůz patřil. Ten však utrpěl pouze lehká zranění. Na místě nehody byl v roce 2015 postaven pomník k uctění Tomášovy památky.

Datum jeho úmrtí si připomíná nejen jeho rodina, ale také jeho tehdejší přítelkyně Lucie Bílá, s níž v té době chodil již 6 měsíců, dokonce spolu bydleli v pronajatém bytě. Často na něj vzpomíná, ale jak říká, nejspíše by spolu dlouho nezůstali, protože byli každý jiný. Přesto mezi nimi byla velká láska. Po jeho smrti zůstala v kontaktu s jeho rodinou, především maminkou Marií Holou, která se ze smrti svého milovaného syna nikdy nevzpamatovala. Po utrápených čtyřiadvaceti letech zemřela, a mohla se tak s Tomášem znovu setkat v nebi.

Související Příspěvky