Za nedostatečnou péči o hrob hrozí vysoká pokuta. Většina Čechů zapomíná na tyto činnosti

Zatímco během svátku Dušiček praskají hřbitovy ve švech, po zbytek roku ke svým hrobům zamíří jen menší část lidí. Každý má však povinnost se o hrob řádně starat.

ČeskýRozhlas upozornil na skutečnost, že mnoho lidí přichází na hřbitov za svými zesnulými jen velmi sporadicky. Mezi významnými svátky chodí udržovat rodinný hrob jen menšina z nich. Těch zcela zanedbaných míst posledního odpočinku pak může být na některých hřbitovech až třetina. To se týká především velkých městských hřbitovů. Mnoho lidí však netuší, že za neudržování pohřebního místa jim může hrozit pokuta, případně jim správce hřbitova nemusí prodloužit nájemní smlouvu.

Za neudržování hrobového místa hrozí sankce

Chodíte pravidelně na rodinný hrob? Pokud ne, pak vězte, že nájemce hrobu má povinnost nejen řádně za místo platit, ale rovněž jej udržovat v čistotě. Správci hřbitova běžně vídají hroby, které ještě v srpnu zdobí dušičkový nebo vánoční věnec, případně ještě stromeček s dárky. I když není někdy snadné udržovat hrob, ke kterému to máte daleko, je dobré vědět, že vám mohou hrozit nepříjemné sankce.

 

 

Jak uvádí ÚčetníPortál, přestupku se podle § 26 zákona o pohřebnictví dopustí ten, kdo nezajišťuje údržbu hrobového místa i přes písemné upozornění provozovatele pohřebiště. Přičemž za lehčí přestupky lze uložit 20 000 Kč pokutu, za ty těžší až 50 000 Kč. Reálně však nezodpovědným nájemcům hrobového místa hrozí spíše to, že jim hřbitovní správa neprodlouží nájemní smlouvu. Na což má ze zákona právo v případě, že hrob není udržovaný nebo není zaplacen nájem hrobového místa.

Braňte se alespoň plevelu

Pokud tedy víte, že se na hřbitov častěji než jednou v roce nedostanete, je dobré tomu uzpůsobit i hrobové místo. Snažte se především zabezpečit, aby na hrobě a kolem něj neprorůstal plevel. Zatímco nad neumeteným listím se dá přimhouřit oko, hrob zarostlý vysokým plevelem rozhodně bude budit pozornost. Prorůstání plevele zabrání betonové desky nebo kamínkové výsypky. Ovšem pozor, vzrostlé dřeviny kolem hrobu byste bez vědomí správy hřbitova upravovat neměli.

hrob
Fotografie: Freepik

O tom, že nedostatečně udržujete svůj hrob, by vás však měla písemně spravit správa hřbitova a vyzvat vás ke zjednání nápravy. Až poté, co byste výzvu neuposlechli, by vám mohly hrozit výše zmíněné sankce. Na SvětěKreativity si k tomuto tématu můžete přečíst, jaké svíčky je vhodné zvolit na hrob. Některé totiž pořídíte za stejnou cenu, ale jejich výdrž se značně liší.

Související Příspěvky