Česká filmová scéna už nikdy nebude stejná. Kariéra této oblíbené herečky se zapsala do historie

Ve věku 89 let zemřela legendární herečka Městského divadla Zlín. Diváci ji ale znali především ze seriálů Četnické humoresky nebo Ranč U Zelené sedmy.

O tuto se jedná.

Eva Matalová vstoupila do uměleckého nebe před více než rokem, ve věku 89 let, píše deník Blesk. Zůstala po ní dcera a pět vnoučat. Tato herečka byla hvězdou moravských divadel. Od své první filmové role v roce 1959 se objevila v desítkách filmů a seriálů. Vždy se považovala za venkovskou herečku, takže se objevovala v menších rolích.

Většinu svých rolí hrála v představenstvu Městského divadla Zlín

Eva Matalová vystudovala JAMU a svůj talent prokázala již během studií, kdy účinkovala v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Krátce působila ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a v Horáckém divadle v Jihlavě. Většinu své profesionální kariéry však strávila v představenstvu Městského divadla Zlín. Hrála také s herci jako Gustav Opočenský, Jan Libíček nebo Otakar Moučka. Během své kariéry ztvárnila celkem 220 divadelních rolí.

Mezi její významné divadelní role patří hlavní role v inscenaci Dům Bernardy Alby z roku 1986. Poslední a nezapomenutelnou roli si zahrála v Městském divadle Zlín, kde ztvárnila postavu Irmy Gabrhelové v inscenaci Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára z roku 2014. V posledních letech se stáhla do ústraní, ale nadále aktivně sledovala a podporovala divadelní dění.

Svůj první film natočil v roce 1959

Před kamerou se poprvé objevila v roce 1959 v krátkém filmu Pětikoruna. Od té doby se objevila v desítkách filmů a seriálů, především pro děti a mládež. Vždy se však považovala za venkovskou herečku a její možnosti před kamerou byly po roce 1968, kdy byla vyloučena z komunistické strany, omezené.

divadloFoto by Freepik

Diváci ji mohli vidět v seriálech Ranč U Zelené sedmy, Četnické humoresky, Vyprávěj nebo Strážmistr Topinka. Objevil se také ve filmech Tvář za sklem, Tvář mého mladšího bratra nebo 3 sezóny v pekle. Poslední filmovou roli si zahrála v roce 2015 ve filmu Domácí péče, kde si zahrála společně s Alenou Mihulovou.

Související Příspěvky