Martínek je zpět v Česku! Jeho otec promluvil o prvních zlepšeních. Tohle prozradil

V posledních měsících se Českem nesly příběhy mnoha lidí, ale jeden z nich zaujal srdce a pozornost veřejnosti možná nejvíce.

Tohle se stalo.

Příběh dvouletého Martínka, který bojuje s vzácným nervosvalovým onemocněním AADC, vyvolal vlnu solidarity a podpory napříč celou zemí. Po měsících nejistoty, boje s byrokracií a shánění finančních prostředků se Martínek spolu s rodinou vrátil z francouzské kliniky, kde podstoupil unikátní genovou terapii.

Tato cesta nebyla snadná. Martínkovo onemocnění, Aromatická L-aminokyselinová dekarboxyláza (AADC) syndrom, je tak vzácné, že postihuje pouze asi sto dvacet lidí na celém světě. Jeho projevy jsou závažné a výrazně ovlivňují kvalitu života malého pacienta i jeho rodiny.

V Česku se s tímto syndromem potýká kromě Martínka ještě jedna pacientka, což značí, jak ojedinělé toto onemocnění je. Přestože se zdálo, že český zdravotní systém a pojišťovny Martínkovi nepřejí, veřejnost ukázala svou obrovskou podporu.

Rodina zahájila sbírku na portálu Donio a lidé darovali úžasných 151 milionů korun, čímž výrazně překročili potřebnou částku na léčbu. Tato vlna solidarity ukázala, že společnost stojí při sobě, když je to nejvíce potřeba.

Po návratu do Česka Martínkův otec Tomáš Zatloukal sdílel první pozitivní zprávy. I když lékaři očekávají první výraznější zlepšení nejdříve za měsíc, rodina už nyní pozoruje první zlepšení.

Martínek začal vykazovat dyskinezi, což jsou nahodilé pohyby ve svalech, což je podle otcova vyjádření jasný signál, že se synův stav začíná zlepšovat. Před nimi je ještě dlouhá cesta. Martínek čeká na odpočinek a následnou intenzivní rehabilitaci. Jeho rodina však stojí pevně u jeho boku a s podporou veřejnosti a odborníků věří v lepší budoucnost.

Tento příběh je nejen o malém chlapci, který bojuje s vzácným onemocněním. Je to příběh o síle komunity, o empatii a o tom, že když lidé spojí své síly, dokážou překonat i zdánlivě nepřekonatelné překážky. Martínek a jeho rodina nyní věří v lepší zítřky a děkují všem, kteří jim v této náročné cestě stáli po boku.

Související Příspěvky