Na vrcholu své kariéry zemřela talentovaná mladá tenistka, která byla nadějí celého národa

Svět tenisu zasáhla smutná zpráva o tragické smrti vycházející hvězdy. Její skon tak zdůrazňuje nutnost včasné diagnózy a následné léčby, jež by mohla katastrofě zabránit.

Tenisový svět zasáhla obrovská tragédie. Vycházející hvězda tohoto sportu zemřela ve věku pouhých 17 let. Příčinou bylo vážné onemocnění, které se bohužel neprojevuje žádnými příznaky, proto se mu také přezdívá „tichý zabiják“. Tragédie zdůrazňuje důležitost pravidelných lékařských kontrol a také včasnou diagnózu, která mohla mladé sportovkyni zachránit život.

Tenisová komunita je otřesena

Tragická událost otřásla tenisovou komunitou. Teprve 17letá pákistánská tenistka Zainab Ali Naqvi zemřela na hypertrofickou kardiomyopatii, přesněji tedy na akutní infarkt myokardu, po tréninku na juniorském turnaji ITF v Islámábádu. Vycházející hvězda tenisu tak odešla příliš brzy, jak informuje server BNNBreaking.

 

 

Dne 15. února 2024 Naqvi nastoupila na trénink jako obvykle, ale fyzické vytížení bylo tak náročné, že to její srdce nevydrželo. Po návratu do svého pokoje se šla vysprchovat, ale dlouho se nevracela, což začalo vzbuzovat obavy. Byla potřeba rozbít dveře, načež se členům jejího týmu naskytl znepokojivý pohled, jak píše web Sportskeeda.

 

Snažila se posunout své limity příliš daleko, ale přecenila své síly. Mladá atletka se zhroutila ve svém pokoji a již nenabyla vědomí. Diagnóza přivolaného lékaře zněla jasně – hypertrofická kardiomyopatie, tichý zabiják často nevykazující žádné příznaky. Pákistánská tenisová federace vyjádřila nejhlubší soustrast rodině Naqvi.

Co je hypertrofická kardiomyopatie

Hypertrofická kardiomyopatie znamená zvětšení srdečního svalu, často zůstává neodhalena, dokud nedojde k tragédii, stejně jako v případě Naqvi. Mnoho pacientů nevykazuje téměř žádné symptomy, někdy se projeví pouze při intenzivní fyzické aktivitě nebo námaze. Předčasná smrt Naqvi tak jen zdůrazňuje nutnost včasné diagnózy a následné léčby. To však platí pro každý zdravotní problém.

Související Příspěvky