Online: Obětí je nakonec 13, mezi nimi i ředitelka hudebního ústavu

Trag**ký čin otřásl Prahou: Střelba na univerzitě si vyžádala 13 obětí Praha, 22. prosince 2023 – Smutný den pro celou Českou republiku nastal ve čtvrtek odpoledne, kdy se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy stala dějištěm krvavého útoku.

Střelec, identifikovaný jako David K., zde bez varování začal střílet do studentů a zaměstnanců. Při tra**dii zemřelo 13 nevinných lidí, mezi nimiž byla i ředitelka Ústavu hudební vědy, Lenka Hlávková. Kromě obětí je zraněním různého stupně postiženo dalších 25 osob, mezi nimiž jsou i tři cizinci.

Lenka Hlávková byla uznávanou osobností v oblasti hudební vědy a její ztráta je velkou ranou pro akademickou komunitu. Zpráva o jejím úmrtí byla potvrzena na sociálních sítích ústavu s lítostí a svolením rodiny. Celá akademická obec vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým. Ministr vnitra Vít Rakušan poskytl informace o identifikaci obětí a o poskytnuté psychologické pomoci pozůstalým. Policie společně s ministerstvem vnitra nabízejí podporu v těchto těžkých chvílích.

Zranění cizinci pocházejí ze Spojených arabských emirátů a z Nizozemska. Útok vyvolal silnou reakci veřejnosti a vzbudil diskuse o bezpečnostních opatřeních na vzdělávacích institucích. Policie se zároveň musí vypořádat s několika lidmi, které tento čin mohl inspirovat, a apeluje na veřejnost, aby v případě jakýchkoli podezření ihned kontaktovala autority.

Fakulta vyhlásila děkanské volno a vstup do hlavní budovy je omezený kvůli probíhajícímu vyšetřování. Studenti, kteří museli opustit budovu během útoku a zanechali zde své věci, budou informováni o možnosti jejich vyzvednutí. V reakci na tra**dii vlají na mnoha budovách v Praze černé smuteční prapory a lidé přinášejí ke Karolinu, hlavní budově filozofické fakulty, svíčky a květiny. V atmosféře smutku a truchlení si spolužáci a přátelé obětí vzájemně poskytují útěchu. Tato událost připomíná, že ná*ilí může narušit klid a bezpečí i v místech, která by měla být symbolem vzdělání a pokroku. Celá země nyní truchlí a vyjadřuje solidaritu s rodinami obětí a všemi postiženými tímto nevyčíslitelným aktem ná*ilí.

Související Příspěvky