Martínek, na kterého se vybralo 150 milionů, se dočkal. Odletěl na léčbu do Francie

Dvouletý Martínek, který se stal symbolem neuvěřitelné vlny solidarity mezi lidmi, se dočkal prvních kroků na cestě k uzdravení.

Po obrovské finanční sbírce, kdy na jeho léčbu bylo vybráno více než 150 milionů korun, odletěl tento statečný chlapec na začátku roku na genovou terapii do specializovaného centra v Montpellieru ve Francii. Martínkův boj s vážným genetickým onemocněním, známým jako syndrom AADC, začal tichým, avšak rozhodným krokem jeho rodiny, která se odhodlala veřejně požádat o pomoc.

Syndrom AADC je vzácná porucha, která zasahuje produkci enzymu potřebného pro správné fungování neurotransmiterů v těle. To vede k neurologickým komplikacím a značně omezuje kvalitu života postižených. Malý bojovník se díky sbírce mohl vydat na cestu, která může znamenat zásadní obrat v jeho dosavadním životě.

Rodina zpočátku určila cílovou částku na 100 milionů korun, ale díky nebývalé podpoře veřejnosti, včetně známých osobností a neziskových organizací, byla tato suma nejen dosažena, ale dokonce překročena.Přes 307 tisíc dárců otevřelo svá srdce a přispělo na léčbu, kterou české zdravotní pojišťovny nepokryly.

Martínkovi rodiče, kteří se museli potýkat s dlouhým procesem domluvy léčby, vyjádřili obrovskou vděčnost všem, kdo se do sbírky zapojili. S přibývajícím časem a přiblížením termínu léčby vzrůstala i jejich naděje a odhodlání. Léčba, která byla původně plánována na přelom ledna a února, je nyní realitou. Martínek, který se dosud musel potýkat s každodenními výzvami spojenými se svým onemocněním, jako jsou křeče či obtíže s polykáním, má před sebou šanci na zlepšení svého zdravotního stavu.

Genová terapie Upstaza, jejíž cena se pohybuje kolem 4,2 milionu eur, představuje pro chlapce možnost zbavit se nejtěžších příznaků své nemoci. Tento příběh je příkladem toho, jak může lidská solidarita a odhodlání změnit životy. Martínek, jeho rodina i všichni, kdo se podíleli na sbírce, nyní společně čekají na výsledky terapie a doufají v lepší zítřky.

 

Související Příspěvky