Na zdi Filozofické fakulty se objevil emotivní vzkaz

V sobotním odpoledni se před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze rozprostřela nejen záplava květin a svíček, ale i hluboké emoce. Zdi této vzdělávací instituce, která je již po staletí symbolem poznání a svobody myšlení, se staly dějištěm spontánního projevu solidarity a vzpomínky na tra**ckou událost, která zasáhla celou společnost.

Klíčovým momentem, který dotkl srdce mnoha lidí, bylo odhalení emotivního vzkazu studentů, psaného však nejen pro zavr**děné kamarády, ale také jako podpora samotné instituci. „Fildo, i když je to na nás moc, tak tě objímáme. Nemůžeš za to, že tě někdo zranil. Nenecháme tě v tom, slibujeme. Nenecháme. Nenecháme v tom nikoho,“ zněly slova, která byla doprovázena ručně malovanou budovou fakulty a postavami, vytvářejícími kolem ní symbolický řetěz.
Pietní akce se zúčastnili lidé z různých koutů Prahy i zahraniční návštěvníci. Přicházeli pěšky z blízkých ulic Starého Města, přes most z Malé Strany, vystupovali z tramvají i metra. Někteří přinášeli květiny, plyšové medvídky, kresby a zapalovali svíčky, aby vyjádřili svou úctu a podporu pozůstalým i přeživším. Atmosféru na místě umocňovaly zvuky klaksonů projíždějících vozidel, které symbolicky připojovaly svůj hlas k pietě.

V tomto prostoru plném truchlení a vzájemné podpory se zrodila nejen vzpomínka na oběti, ale i pevné odhodlání komunity stát při sobě. Tra**die, která se odehrála ve čtvrtek ve fakultní budově na Palachově náměstí, kdy střelec zabil 13 lidí a dalších 25 zranil, některé z nich velmi vážně, se stala nejtragičtějším případem v novodobé historii Česka. Vlna solidarity, která následovala po této události, byla obrovská a projevila se i vznikem několika sbírek na pomoc pozůstalým a přeživším.

Nadační fond Univerzity Karlovy shromáždil v této souvislosti již přes 44 milionů korun a další sbírky pokračují. Tato tra**cká událost tak opět ukázala, že i v nejtěžších chvílích dokáže společnost spojit své síly a projevit hlubokou lidskost a empatii. V těchto dnech se Filozofická fakulta stala místem, kde se prolínají minulost s přítomností, kde se vzpomíná a zároveň buduje naděje pro budoucnost. Vzkaz studentů a všechny tyto projevy solidarity jsou svědectvím o síle komunity, která se nebojí čelit tra**dii s otevřeným srdcem a navzájem se podporovat.

 

Související Příspěvky