Zapomenutý PŘÍBĚH : Smutný osud dívky na československé koruně znala jen hrstka lidí

Na mincích a bankovkách se často objevují portréty významných osobností, historické budovy či symboly státu. Málokdo však tuší, že i na těchto zdánlivě neosobních předmětech mohou být skryty příběhy plné lidských osudů a dramat.

Jeden takový příběh se skrývá za podobou dívky, která byla vyobrazena na československé koruně a jejíž osud byl dlouho znám jen málokomu. Dívka, která se stala předlohou pro minci v hodnotě jedné československé koruny, se jmenovala Bedřiška Synková.

V době, kdy byla vybrána jako model pro minci, jí bylo 19 let a vedla skautský oddíl. Tato činnost však byla v rozporu s tehdejší komunistickou ideologií, která skauting považovala za nepřátelskou a buržoazní aktivitu. Bedřiška byla komunistickým režimem donucena svou skautskou činnost ukončit, avšak odmítla se podřídit a pokračovala v ní i nadále.

Za to byla zatčena a odsouzena na deset let za vlastizradu. Její příběh se dostal i k Marii Uchytilové, sochařce a zaměstnankyni umělecké školy, kde Bedřiščina matka vyprávěla o osudu své dcery.

Marie Uchytilová, která k režimu chovala stejný odpor, se rozhodla vzdát poctu nejen Bedřišce, ale všem, kteří trpěli pod komunistickou nadvládou. Přihlásila se do soutěže o návrh nové korunové mince a vytvořila podobu dívky sázející lípu, která byla inspirována fotografií Bedřišky Synkové.

Ačkoli návrh Marie Uchytilové nebyl původně vybrán, zaujal tehdejšího ministra financí natolik, že se přes nesouhlas poroty prosadil. Korunová mince s touto podobou pak byla vydána a stala se nejdéle používaným platidlem v dějinách československého mincovnictví. Mince byla v oběhu až do roku 1992, a tak lidé nevědomky nosili v kapsách symbol odvahy a odporu proti nespravedlnosti.

Bedřiška Synková byla nakonec z vězení propuštěna v roce 1959 a později se dozvěděla o svém zvěčnění na minci. Její příběh však zůstal skrytý až do doby dlouho po sametové revoluci, kdy se konečně dostal na veřejnost. Příběh Bedřišky Synkové a Marie Uchytilové je připomínkou, že i za nejtemnějších časů existuje odvaha a touha po spravedlnosti, které mohou přežít i v malém reliéfu na minci, jež denně prochází mnoha rukama.

Související Příspěvky