Retro Vánoce: Jak se slavil Štědrý den za komunismu a kdy začínalo předvánoční šílenství?

Vánoce jsou svátky plné tradic, rodinného tepla a vzpomínek na dětství. Zatímco dnešní svátky jsou často spojeny s komerčním ruchem a předvánočním shonem, mnoho lidí s nostalgií vzpomíná na Vánoce, jaké byly za komunismu.

Jaký byl rozdíl mezi vánočními svátky tehdy a nyní? Předvánoční přípravy a šílenství začínaly podobně jako dnes již v listopadu. Obchody se snažily zákazníky nalákat na různé vánoční zboží a dekorace, ačkoliv nabídka byla omezenější než v současnosti. Fronty v obchodech byly častým jevem, a to zejména před prodejnami s očekávanými západními produkty, které byly v komunistickém Československu vzácností.

E-shopy tehdy samozřejmě neexistovaly, takže nakupování dárků bylo často spojeno s dlouhým čekáním a hledáním vhodných předmětů. V období komunismu byl výběr dárků omezenější. Tatínkové obvykle dostávali praktické dárky jako pantofle, zatímco maminky mohly očekávat módní svetřík. Děti se radovale z plechových hraček sovětské výroby, které byly v té době běžně dostupné.

Výjimkou nebyly ani edukační stavebnice nebo knihy s ideologickým podtextem. Živý vánoční stromeček byl tradiční volbou, ale kvalita stromků prodávaných v oficiálních prodejnách často nebyla ideální. Proto mnozí riskovali návštěvu „černého trhu“ nebo si dokonce stromeček opatřili vlastní cestou z lesa. Dnes je trendem spíše umělý stromek, který je možné používat několik let po sobě. Dekorace na stromeček byly často dědictvím generací – skleněné koule, řetězy a figurky, které se pečlivě balily a každoročně opětovně používaly.

Exotické ovoce jako mandarinky, banány či pomeranče byly vzácným a ceněným zbožím, které podtrhovalo výjimečnost svátečního období. Co se týče sváteční tabule, i za komunismu byl Štědrý večer spojen s tradičními pokrmy – rybí polévkou, kaprem a bramborovým salátem, jehož každá rodina měla svůj osvědčený recept.

Ačkoliv se v průběhu let změnila mnohá pravidla a zvyky, základní esence českých Vánoc zůstává zachována. Dnes máme díky sociálním sítím možnost sledovat, jak Vánoce slaví naši přátelé, a můžeme se ihned dozvědět o prvním sněhu kdekoli ve světě. Obrovská dostupnost zboží z celého světa nám umožňuje vybírat dárky, které byly v minulosti nedostupné nebo velmi vzácné.

I když se časy změnily a s nimi i způsoby, jakými Vánoce prožíváme, určité prvky zůstávají stejné – touha po společně stráveném čase s rodinou, tradice, které se předávají z generace na generaci, a magická atmosféra, která svátky provází, ať už jsou venku neonové reklamy nebo socialistické hesla.

   

Související Příspěvky