Tyto věci pochopí pouze ten kdo byl dítětem v 60.,70.,80., nebo 90. letech

Nostalgická vzpomínka na bezstarostná dětská léta minulého století Při pohledu do minulosti se zdá, že dětství v 60., 70., 80. a dokonce i 90. letech bylo plné dobrodružství, nekonečné svobody a jednoduché radosti, které dnešní digitální svět už nemůže plně nabídnout.

Jak je možné, že jsme toto období přežili s tak málo bezpečnostními opatřeními a přesto jsme se stali odolnými a vynalézavými dospělými? Byli jsme nesmrtelní Ano, v autě se nesedělo v sedačkách, ale volně na zadním sedadle, často i bez bezpečnostních pásů. Jízda byla dobrodružství, ne rutina. Děti byly ponechány své vlastní zvědavosti a objevnému duchu, který je vedl k výrobě koloběžek z prken a starých koleček. Brzdy?

Kdo by se jimi zatěžoval, dokud se nepřiučil tvrdé lekce od přírody samotné. Kamarád s televizí Pamatujete, jaký byl luxus mít doma televizi? Sousedé a kamarádi se scházeli, aby společně sledovali oblíbené pořady. Byl to společenský akt, nikoli pasivní konzumace. A videohry? Ty byly nahrazeny společnými hrami venku, které podporovaly týmového ducha a fyzickou kondici. Jak jsme to vůbec mohli přežít? Někdy to bylo o štěstí, jindy o zdravý rozum, který nám říkal, kdy je čas vrátit se domů – když se rozsvítily první lampy.

Rodiče nás nehlídali prostřednictvím mobilních telefonů nebo GPS lokátorů. Důvěřovali nám a my jsme se učili zodpovědnosti a samostatnosti. Osobní rozvoj a překonávání překážek Neměli jsme kurzy osobního rozvoje, ale život samotný nás učil, jak se vyrovnávat se zklamáním a jak si stát za svými činy. Dětství minulých dekád nás naučilo být odvážnými, kreativními a samostatnými. Zábava a balzám pro duši Hry venku, honěná, skákání přes švihadlo, lezení po stromech – to vše bylo denním chlebem.

Zábava nebyla omezena na displeje a digitální světy, ale byla to interakce s přírodou a s kamarády tváří v tvář. Zdraví a odolnost Pili jsme vodu z kohoutku a sdíleli jednu láhev limonády s několika kamarády, aniž by nás napadlo, že bychom mohli onemocnět. Naše imunitní systémy se stávaly silnějšími díky neustálému pobytu venku a přirozené expozici běžným mikrobům. Myšlenka dne Naše dětství bylo dobrodružství bez předepsaných scénářů a digitálních omezení. Učili jsme se zkušeností, ne z instrukcí, a každý den byl novou výzvou.

Hry a kurzy osobního rozvoje Hry byly fyzické, strategické a sociální. Děti se učily přizpůsobovat, vyjednávat a vyvíjet sociální dovednosti přirozeně, bez potřeby speciálních kurzů. V dnešní době, kdy se děti rodí do světa technologií a přehnané opatrnosti, mohou se tyto příběhy zdát jako z jiného vesmíru.

Přesto tyto zkušenosti formovaly generace, které byly připraveny čelit životu s odvahou a invencí. A možná právě proto stojí za to si občas zavzpomínat na doby, kdy bylo dětství divokou jízdou plnou nečekaných zatáček, ale i nezapomenutelných zážitků.

Související Příspěvky