70 let byli manželé a zemřeli ve stejný den s rozdílem jen pár minut držící se za ruku. Toto je pro každý zamilovaný pár požehnání

Norma John Platell (90) a Francis Ernest Platell (92) byli 6. ledna večer v pečovatelském domě. Jejich postele jsou vedle sebe, takže se mohou držet za ruce. Tu noc šla sestra do pokoje manželů a zjistila, že nespí, jen tam leží se zavřenýma očima.

Norma byla neklidná a Francis těžce dýchal. O deset minut později, když k nim znovu přišla, zjistila, že nedýchají. Lékaři nedokázali určit přesný rozdíl v načasování úmrtí páru, takže jejich záznamy obsahovaly stejné údaje.

Před třemi lety ženě diagnostikovaly Alzheimerovu chorobu, která měla rychlý progres. V posledním roce ztratila veškerou svou vitálnost a prakticky přestala mluvit. Její poslední slova byla: „můj manžel.“

Francis se snažil starat o svou ženu, ale i přes pomoc zdravotních sester to bylo pro něj mimořádně obtížné. Později ji už musel umístit do domova důchodců.

Navštěvoval ji každý den a trávil s ní veškerý možný čas. Manželský pár společně obědval, sledoval televizi na malém gauči ve společenské místnosti a po celou dobu se drželi za ruku. Nejednou se stalo, že Norma usnula na rameni svého manžela.

Když Francis spadl a zlomil si kyčle, umístili ho do stejného domova, kde žila i jeho žena. Norma ho i přes vysokou stadiu demence znala. Pokud muž odmítl jíst, odmítla to i ona. Pokud odmítl pít, totéž udělala i ona. Jednoduše napodobovala jeho chování. Někteří lidé nazývají takové chování „twinning“ (zdvojování) – stav, kdy jsou dvě mysli dokonale propojeny.

První setkání bylo při tanci. Norma měla dlouhé bledě-modré šaty a ve svých hustých hnědých vlasech měla větvičku jasmínu. Francis si myslel, že je filmovou hvězdou. K tomu, aby jí koupil snubní prsten, musel prodat svou motorku.

Společně se jim podařilo s láskou vychovat 3 děti – 2 syny Michaela a Camerona a dceru Amandu. Radost jim dělalo také 5 vnoučat a mnoho blízkých přátel.

Od svatebního dne až po poslední den jejich života jim radost dělala vzájemná přítomnost. Doufali, že se dožijí své platinové svatby.

Žili spolu a zemřeli týž den… Toto je požehnání pro každý zamilovaný pár!

Související Příspěvky