Zemřel válečný veterán Emil Boček. Poslední žijící československý stíhač RAF

Ve věku 100 let zemřel v sobotu český válečný veterán Emil Boček, který byl příslušníkem československého letectva ve Velké Británii. O jeho úmrtí informovalo na sociálních sítích brněnské Komunitní centrum pro válečné veterány.

„Generál Boček bojoval za to, aby naše země byla demokratická, svobodná a nezávislá. Ať odpočívá v klidu,“ uvedl na svém Twitteru český premiér Petr Fiala. Boček se narodil v únoru 1923 v Brně. Začal se učit za strojního zámečníka, avšak v roce 1939 se mu podařilo uprchnout z okupovaného Československa. Jako šestnáctiletý následně vstoupil do československé zahraniční armády ve Francii.

Po evakuaci skončil v Británii, kde absolvoval kurz pro mechaniky, přibližuje stanice TV Nova na své webstránce. Byl přijat do britského Královského letectva (RAF), a to jako jeden z jeho nejmladších. Podle TV Nova byl zároveň i posledním z Čechů, kteří se k RAF přidali za druhé světové války.

Nejprve sloužil jako letecký mechanik ve 312. stíhací peruti a od roku 1944 jako pilot-stíhač letky „B“ v československé 310. stíhací peruti. Absolvoval celkem 26 operačních letů. Z armády byl na vlastní žádost propuštěn v roce 1946.

Po válce se vrátil do Československa a otevřel si autodílnu, přičemž závodil i na motorkách. Živnost mu po roce 1948 komunistický režim znárodnil. Následně se stal zaměstnancem společnosti Mototechna. Oženil se v roce 1951. Měl dvě děti, dceru a syna. S výjimkou válečných let prožil celý svůj život v Brně, jehož „čestným občanem“ se stal v roce 2017.

Armádním generálem byl jmenován v roce 2019. Ve stejném roce mu bylo uděleno i nejvyšší české státní vyznamenání – Řada bílého lva I. třídy. Byl také dvojnásobným držitelem Československého válečného kříže a různých dalších – českých, československých i britských – vyznamenání.

Související Příspěvky