Mladá prodavačka staršímu muži vynadala, že jeho generace nedbala na životní prostředí. On ji geniálně odvětil!

Každý, kdo má asi 50, by si to měl přečíst. Také mladší generace. To je začátek statusu Facebooku, který v roce 2013 sdílel Švéd Anders Sakhlin. Jeho obsah však zůstává relevantní (každý rok o něco více). Proto jsme chtěli, abyste si to taky přečetli. Sdílelo ji více než 6 000 lidí.

Nákup v obchodě
Když jsem naposledy nakupoval v obchodě, mladý pokladník navrhl, abych si vzal vlastní nákupní tašku, protože plastové jednorázové obaly nejsou šetrné k životnímu prostředí.

Omluvil jsem se jí a vysvětlil jsem jí, že za starých časů jsme o takovém prostředí nikdy nepřemýšleli. Pokladník mi řekl, že problém je, že „naše generace se nestarala o prostředí pro budoucí generace“.

Životní prostředí

Samozřejmě, musela jsem přiznat, že měla pravdu o jedné věci. V těchto dnech nebylo žádné povědomí o životním prostředí.

Ale co jsme měli v naší době? Po mnoha úvahách jsme si vzpomněli, že …

Měli jsme láhve na mléko, které se vrátily do obchodu. Pak je poslal zpět do mlékárny, aby je dezinfikoval a znovu použil. Tyto lahve byly několikrát používány. Nebylo však žádné environmentální povědomí.

Vylezli jsme po schodech, protože ve školách, nákupních centrech nebo jiných vysokých budovách nebyly žádné výtahy. Když jsme šli do obchodu, šli jsme. Nejezdili jsme pár metrů autem. Nebylo však žádné environmentální povědomí.

Vždy jsme museli umývat plenky, protože to nebylo k dispozici. Očistili jsme prádlo venku, ne v sušičce. Sluneční a větrná energie pro sušení našich šatů byla v naší době hojná.

Dům měl 1 TV a 1 rádio. V každém pokoji jsme neměli TV. Obrazovka je o velikosti kapesníku, ne polovina Gotland (největší ostrov Švédska, ed.).

Všichni jsme v kuchyni míchali všechno ručně. Neměli jsme pro nás žádné zařízení. Když jsme sbírali věci, nepoužili jsme bublinkovou fólii, ale staré noviny.

V dnešní době jsme nepotřebovali benzín na start sekačky – měli jsme ruční sekačku. Vyškolili jsme se na tvrdou práci a nemuseli jsme chodit do posilovny a používat všechna zařízení, která plýtvají energií. Pokladník ale měl pravdu, žádné ekologické povědomí nebylo.

Namísto nákupu více a více plastových lahví jsme pili vodu z vodovodu. Měli jsme inkoustová pera místo toho, abychom vždy kupovali nové a plastové. Vždy jsme vyměnili žiletky a nevyhodili celý holicí strojek. Nebylo však žádné environmentální povědomí.

Lidé chodili do autobusu a děti chodily do školy na kole nebo pěšky. Nepotřebujeme taxi. V každé místnosti jsme měli jednu zásuvku, ne uzel plný rozšíření.

Nepotřebovali jsme zařízení, které by vyslalo signál na 3000 km, jen abychom věděli, kde se nachází nejbližší pizzerie.

Závěr

Není smutné, když mladší generace říká, že plýtváme přírodními zdroji jednoduše proto, že neexistovalo žádné povědomí o životním prostředí?

Sdílejte tento status se všemi staršími lidmi, kteří potřebují lekci pro životní prostředí a se všemi mladými lidmi, kteří jsou trochu hloupí a nerozumí určitým věcem.

Související Příspěvky