Drzý kluk odmítl uvolnit místo staré babičce v autobuse: Neuvěříte, jaké dostal ponaučení od ostatních cestujících!

V souvislosti s tímto poměrně běžným jevem obletěl před několika dny svět případ malého chlapce, který se v hromadné dopravě choval, jako kdyby se tam nacházel sám.

Nohy vyložené na sedadle a oči jen pro svůj mobil. Zajímavé však je, že hned vedle seděla jeho matka, které se takové chování očividně zdálo v pořádku.

Každá doba s sebou přináší něco nového. Technologický posun nám umožňuje mít každý den o něco snazší. Někdy se však stává, že nepodstatným věcem dáváme obrovský význam a to, co je důležité, přehlížíme.

Jinak tomu nebylo ani v případě chlapce cestujícího společně s matkou autobusem. Chlapec bezohledně zabíral dvě až tři místa, ležící na sedadlech hraje si se svým mobilním telefonem. Tři dospělí lidé unavení cestovali z práce a nemohli si ani sednout. Potom do autobusu nastoupila i starší babička o berličce, která nedokázala chodit. Když se zeptala chlapce, jestli si může sednout, chlapec se tvářil, že ji neslyší a díval se dál do mobilu.

Toto jednoho cestujícího rozzlobilo natolik, že..

… jsi sedl na chlapcovy nohy. Chlapec zůstal šokován a překvapen z toho, jak si to ten pán vůbec dovolil. Podobně reagovala i chlapcova matka se sluchátky na hlavě, která svého syna ani jednou neupozornila, že si má sednout normálně. Mladík tak musel cestovat zbytek trasy v pro něj nepohodlné poloze.

Upřímně neznámému pánovi fandíme.  Ano, říkáme si, že děti jsou dnes takové, onaké. Doba se změnila, mají toho moc. Jenže svět tvoříme my a lidskost má být naší přirozeností a ne raritou. Očekáváme toho hodně od druhých a přitom někdy sami neuděláme žádný ústupek.

Pamatuji si jak nám ve třídě jednou náš starší učitel němčiny vzpomínal podobný zážitek z MHD, který se mu stal. Utahaný cestoval z roboty na druhou stranu města cca 30 min. Autobus byl docela plný a zahlédl jedno volné místo vedle dívky, která tam měla pohozený batoh.

Slušně se jí zeptal, jestli má volné místo a ona, že nemá. Vysvětlilo, že držela místo kamarádce, která nastoupila o zastávku dál. Jelikož bylo v autobuse docela dost lidí dívka se začala prodírat k sedadlu vedle kamarádky. Když to zpozoroval učitel zůstal se držet sedadla tak, že se kamarádky k sobě nedostaly a nakonec se celou cestou na prázdném místě vezl jen batoh.

Ponaučení:

Rodiče dnes zapomínají,  že není třeba dětem dát všechno materiálně a tím to končí. Zůstávají dlouho v práci, aby jim zajistily co nejkvalitnější život. No je nejnovější mobil, počítač či tablet to, co skutečně jejich děti potřebují? A kde je výchova? Kde je vzor? Děti chtějí přece jen jejich přítomnost, pohlazení a lásku. I materiální věci jsou důležité, ale ne v přehnané míře.

Starší generace se ptá, co je to s tou mládeží? My jsme takoví nebyli, byli jsme slušní, vážili jsme si autority. I když jsme toho moc neměli věděli jsme, co je už přes čáru.

Související Příspěvky