Je to již 13 let, kdy začalo největší policejní pátrání po dítěti. Nešťastný konec Aničky Janatkové otřásl Českem

Případ devítileté Aničky Janatkové, která před třinácti lety zmizela bez stopy na cestě ze školy do svého domu v Praze-Troji, je dodnes považován za jedno z nejrozsáhlejších policejních pátrání v historii české policie. Případ, který trval téměř půl roku a skončil nešťastně, otřásl celou zemí. Hlavní podezřelý se během vyšetřování pokusil o sebevraždu.

Anička Janatková se naposledy viděla 13. října 2010, když se vracela ze školy do svého domova v Praze-Troji. Po rozloučení s kamarádkami už ale domů nikdy nedorazila. Pátrání po dívce, které trvalo téměř půl roku, bylo jedno z nejrozsáhlejších v historii české policie. Do pátrání se zapojily desítky policistů, psovodů i vrtulník s termovizí.

Policie se zaměřila na zahrádkářskou kolonii, kolem které Anička denně chodila a našla pouze její batoh s klíči. Poté došlo k zásadnímu zlomu v případu dne 15. října, kdy svědek popsal, že viděl malou dívku s podezřelým mužem. Muž byl zadržen a policie zjistila, že má k dané lokalitě vztah a je podezřelý z účasti na Aniččině zmizení.

Poté, co bylo nalezeno tělo Aničky Janatkové, byl hlavní podezřelý – recidivista Otakar T. – zadržen a obviněn z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Muž se k těmto činům nevyjádřil a během vyšetřování se pokusil vzít si život. Následně umístěn do vazby, zemřel v nemocnici dva dny po pokusu o  vzetí života oběšením. Trestní stíhání zesnulého člověka české zákony neumožňují, a tak byl případ odložen.

Případ Aničky Janatkové je považován za jeden z největších a nejtragičtějších kriminálních případů v historii České republiky. Ukázal nejen na otřesné zločiny, ale i na neúnavné úsilí policie a veřejnosti v pátrání po pohřešovaných osobách. Bez ohledu na nešťastný konec případu Aničky Janatkové, její příběh připomíná důležitost neustálého úsilí v boji proti zločinu a v hledání spravedlnosti pro oběti.

Související Příspěvky