Zemřela Patricia Janečková (†25): Její poslední slova : Nejsem anděl, tvrdila před smrtí

Patricie Janečková zemřela plná odhodlání bojovat.

„Pokud jsou andělé, určitě zpívají jako ty,“ řekl režisér Zdeněk Troška dvanáctileté Patricií Janečkové, když soutěžila v televizním pořadu Talentmania jako nadějná operní pěvkyně.

S jistotou vyhrála soutěž, zahájila svou kariéru a začala plnit své sny. Vystupovala vedle největších hvězd hudebního průmyslu a navzdory skutečnosti, že ji v letu brzdilo onkologické onemocnění, nevzdala se. Před fanoušky neměla problém ukázat svou holou hlavu nebo otevřeně mluvit o své diagnóze a potížích.

 

Jen před pár týdny se chlubila svatebními fotografiemi. Pokorná, mladá zpěvačka s andělským hlasem, všichni jí přáli uzdravení a krásný život, ale on se jí neoddával. Svůj boj prohrála. „Velmi brzy jsi byla povolána do Božího sboru,“ vzkázal jí na sociálních sítích hudebník Marián Čekovský.

Až donedávna vše vypadalo nadějně. Patricie se vdala a její manažer a já jsme si domluvili schůzku s mladou umělkyní.

Když musela Patricie přerušit svou kariéru kvůli vážné diagnóze, udělala to s velkou nechutí, ale plná odhodlání bojovat. „Rakovina byla, je a bude mezi námi, a i když jsem si vždy myslel, že mládí rovná se zdraví, není tomu tak. Výsledky mé biopsie ukázaly zhoubný nádor prsu. Takže s těžkým srdcem musím opustit pódium a zrušit všechny koncerty, abych se plně uzdravila. Ale to neznamená, že přestanu zpívat. Jakmile budu mít sílu, vrátím se na pódium a do nahrávacího studia. Prostě mě nic jen tak nedostane,“ přiznala.

Se zákeřnou nemocí bojovala od února 2022. Měla náročnou operaci, šestnáct chemoterapií a mastektomii, na kterou čekala půl roku.

Pro Patricii nebyl operní zpěv jen pěkným koníčkem. Jejím obrovským cílem bylo získat angažmá v Australské opeře v Sydney. Ve Vídeňské opeře chtěla zpívat se svým velkým vzorem Annou Netrebko a také chtěla spojit svůj hlas s Andreem Boccelli.

„Nemyslím si, že jsem tak křehký anděl, jak se o mně říká. Ráda blbnu se sestrou, lyžuji, hraju bowling, badminton nebo si hraju se psem,“ vyprávěla o svých koníčcích při soutěži na Talentmanii.

Patrícia Janečková se narodila v německém Münchbergu slovenským rodičům, kteří se přestěhovali do Ostravy. V roce 2010 se stala suverénní vítězkou televizní talentové soutěže Talentmania a o rok později bylo její první album pokřtěno Evou Urbanovou a Karlem Gottem. Krátce nato odehrála svůj první sólový koncert v Bratislavě. Následovala řada mnoha vystoupení na prestižních akcích a festivalech. Zpívala a spolupracovala s významnými umělci, často za jejími zády s velkými symfonickými orchestry. V šestnácti letech se stala absolutní vítězkou Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě. Získala stipendium na pěvecké kurzy v Itálii pod vedením světoznámého barytonisty milánské La Scaly Renata Brusona. V roce 2016 se jí podařilo získat tři ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Související Příspěvky