Eva Holubová měla zdravé dvojčata, milujícího muže a přesto se utápěla v alkoholu. Zachránil ji až Jan Kraus

Poflakovala jsem se  jen po hospodách….sem tam.Měla jsem pocit, že jsem naprosto zbytečná, vzpomínala oblíbená česká herečka.

Je jednou z největších hvězd českého filmu a divadla a na filmovém plátně by klidně mohl skončit i její životní příběh. Eva Holubová  se z chudých poměrů dostala až na samotný vrchol, ale ani to jí nezaručilo štěstí. V době, kdy se jí narodila dvojčata, měla po svém boku milujícího muže Miroslava a nabízela jí jednu pracovní nabídku za druhou, prožívala ve svém nitru peklo. Herečka zapíjela deprese, chodila opilá do práce a pod vlivem ji viděli i vlastní děti. Z toho nejhoršího ji dostal kolega a kamarád Jan Kraus , který jí řekl pravdu do očí.

Dívka z chudé rodiny

Eva Holubová se narodila v Praze do rodiny účetní a dělníka. Jak přiznala, vyrůstala ve velmi skromných poměrech. „Byli jsme velmi chudá rodina, veškeré oblečení bylo děděné, prošívané, ale já jsem toužila po oblečení ze Západu, které se u nás prodávalo převážně v Tuzexu. V období dospívání jsem si ze své chudoby udělala přednost, kradla jsem mámě prostěradla a šila z nich široké šaty,“ vzpomínala na Instagramu. I přes chudobu její rodiče dopřáli jednu věc.

Oba milovali divadlo, a tak začali malou Evu vodit na různá představení. Už na základní škole si všimla, že ani ona nemá problém vžít se do druhých a napodobovat je. „Když jsem byla na venkově, tak jsem chtěla být dojičkou, pak jsem začala chodit do školy, tak jsem chtěla být učitelkou, později popelářkou. Měla jsem pocit, že herečka to všechno může zahrát, takže může být vlastně vším,“ přiznala pro Český rozhlas. Otec z ní však herečku nechtěl – na toto povolání mu nepřišla příliš hezká.

Na světě zůstala sama

„Otec patřil k těm rodičům, kteří vždy říkali – ty to nedokážeš, to se ti nepodaří,“ vzpomínala Eva. Právě s tátou nakonec zůstala sama. Maminka ji opustila velmi náhle.

„Měla jsem tehdy v březnu slavit 25 let a ona v květnu 52. Přišlo to rychle, buch buch, hypertenze, šla nakoupit a už ji vezli. Nevrátila se domů a my jsme ji hledali po nemocnicích. Našli jsme ji hned v první,“ napsala Eva, která přiznala, že byla velmi mladá, když na světě zůstala úplně sama. „Oba rodiče mi zemřeli, když jsem byla mladá, neměla jsem ještě svou vlastní rodinu, žila jsem na světě sama,“ vzpomínala na těžké období svého života, které utápěla v alkoholu.

Setkali se na dně

Velká rána přišla, když jí bylo 19 let a potratila. Chtěla si sáhnout na život, ale nakonec byla po maturitě učitelkou v mateřské školce i sanitářkou v ústavu. „Rok jsem se flákala po hospodách, odnikud nikam. Měla jsem pocit, že jsem naprosto zbytečná,“ popisovala své rozpoložení.

Po letech se rozhodla, že se dostane na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU). To se jí podařilo až na třetí pokus v roce 1981 a mezi spolužáky byla nejstarší. I lásku svého života poznala až krátce po revoluci, kdy byla čerstvou třicátnicí.

„Můj muž říká, že jsme si zůstali. Setkali jsme se na dně, unavení ze sebedestrukce, která se navíc stále nezastavovala. Ve stavu, kdy jsme ani jeden už neměli důvod před sebou samými nebo před sebou navzájem něco předstírat,“ uvedla  pro Prima ženy. Výtvarník Miroslav Zdeněk jí hned zaimponoval.

„Krásně zpíval, hrál na kytaru, byl výtvarně zdatný, znal všechny brouky, ptáky, motýly. S ním byla procházka lesní zážitek! Byl vtipný a stejně bláznivý jako já,“ popsala to nejdůležitější, co je spojilo. Dvojici se narodila dvojčata Adam a Karolína, ale na svatbu čekali celých 20 let.

Svatba u Miloše Formana

Eva Holubová sice nikdy nehrála pod taktovkou režiséra Miloše Formana, on však její život ovlivnil poměrně zásadním způsobem. Právě on zrežíroval svatbu pro Evu a Miroslava, když za ním přijeli do Spojených států.

„Asi jsem uvěřila po těch letech v hodnotu našeho vztahu. A do té doby nějak nebyl čas. Také rozhodla možnost vzít se v prostředí, které mě, jako známou tvář, nijak nepronásleduje… A manžel si mě zřejmě chtěl pojistit navždy,“ vysvětlila, proč s výdejem čekala až do své padesátky.

S Formanem k oltáři

Svůj slib složili před americkou farářkou irského původu a za sňatek nakonec děkovala Formanovi a jeho manželce. „Vlastně nás svým způsobem oddával Miloš, neboť četl projev paní oddávající v češtině. A také s námi prošel špalířem svatebčanů za zvuků písně Edith Piaf – Non, rien de rien. Miloš mě také vedl k oltáři namísto mého otce. Hrálo nám Dvořákovo Largo a oba jsme byli naprosto naměkko. Dnes mnoho lidí spolu žije, aniž by byli oddáni. Myslím, že svatba je úchvatný rituál. Důležitý pro ten pár i pro společnost,“ říkala po letech Eva Holubová. Podle vlastních slov se provdala v tom nejlepším čase. Jen několik let předtím totiž bojovala s těžkým soupeřem, a to paradoxně ve chvílích, kdy měla být nejšťastnější.

Odešla opilá a děti nechala tak

Měla kolem čtyřicítky, dařilo se jí v práci, doma měla milujícího muže a dvě vytoužené děti. Její nitro však sžírala bolest a pochybnosti. Nevěděla proč a už vůbec netušila, jak se z toho dostat ven. Zjistila, že existuje něco, co ji na chvilku z té mizérie vytáhne. Alkohol. A podlehla mu úplně.

Opíjela se tak, že zanedbávala práci i svou rodinu. „Já jsem dokázala pít celou noc, i když jsem věděla, že ráno točím reklamu a že když tam přijdu opilá, bude za to velmi tvrdý finanční trest,“ vzpomínala pro iDNES.cz Eva Holubová, která měla s alkoholem problémy od té doby, co přišla o rodiče. Deprese a pocit osamělosti nezmizely, ani když poznala Miroslava a narodila se jim dvojčata. Právě naopak. Pila ještě víc a závislost se stupňovala.

„Nesnášela jsem tě kvůli dětem. Ty jsi slíbila, že přijdeš za dvě hodiny a nechala si děti i pokakané, počurané. A pak tě musel někdo přivést, protože jsi byla totálně na mol. Museli jsme tě osprchovat, uložit do postele a ještě celou noc pečovat o děti. A ráno ses o ně také nemohla postarat,“ říkala herečce v pořadu České televize její přítelkyně Klára Formanová.

Šlo o život

Evu Holubovou v té době ale neodradilo ani to, že všemu musely přihlížet její děti. „Měla období, kdy pila fakt hodně a bylo mi to velmi nepříjemné, protože jsem se za ni styděla. Občas pila tak, že nevěděla, kdo je,“ říkala před lety dcera Karolína. Zrcadlo Evě Holubové nastavil až její kolega a kamarád Jan Kraus, který s ní odmítl odehrát představení, protože přišla opilá.

Řekl jí, že se nejedná o divadlo, ale o život. To byla pro ni poslední kapka a dovolila, aby ji Jan Kraus odnesl na psychiatrické oddělení. Tam se její život otočil o 180 stupňů. Konečně zjistila, proč alkohol ovládl každý kousek jejího života.

Žít znovu

Trpěla totiž endogenními depresemi, při kterých se z těla nevylučuje serotonin, tedy hormon štěstí. Musela se smířit s tím, že s alkoholem, který jí pomáhal, se musí navždy rozloučit. Alkohol byl podle ní jako lichvář, který něco nabízí, ale úroky jsou velké a nepřiměřené.

Eva Holubová chodila k psychiatrovi, brala antidepresiva a učila se zacházet se svými emocemi a vnitřkem. Odhodlala se o depresích a alkoholismu mluvit i veřejně, začala podporovat protialkoholická centra pro ženy a sama začala žít znovu. Sama však zdůrazňuje , že začít znovu neznamená opustit svou rodinu či partnera.

Má svého Mirka

„Jsme zvyklí měnit staré za nové. To, co děláme s rozbitými věcmi, děláme také s rozbitými vztahy. Místo toho, abychom se něco snažili opravit, vyhodíme to a pořídíme si nové, lepší, rychlejší,“konstatuje Eva Holubová, která našla oporu ve svých kolezích, dětech, ale zejména v Miroslavovi, který ji neopustil ani v těch nejhorších časech.

Spokojené manželské soužití se v minulosti pokoušel narušit mnohem mladší muž, který se ji snažil sbalit. „Z mé osobní zkušenosti mi to nebylo příjemné, protože mi toho dotyčného bylo líto. Já zkrátka nejsem na mladé ani na staré. Já jsem na svého Mirka,“ vzkázala na závěr Eva Holubová.

Související Příspěvky