Slováček už nevidí východisko: Skončím v nemocnici a tam asi umřu !

Těžké časy se již od roku 2020 podepisují stále negativnějším způsobem na životě lidí každé sociální vrstvy, možná s výjimkou té zcela nejvyšší.

Nejdříve museli být všichni zavřeni doma, což nesli špatně zejména drobní podnikatelé a umělci, neboť přicházeli o výdělky, nyní je zase energetická krize a zavírají se podniky. Inflace láme rekordy. To nejhorší je však zřejmě teprve před námi. Uvědomuje si to i známý hudebník Felix Slováček (79), který si na všechno otevřeně postěžoval.

‚Zatím se nikdo z umělců nevyjádřil tak otevřeně kriticky k tomu, co se děje v této době v zákulisí uměleckého světa, jako Felix Slováček. Nárůst cen energií se projevuje i na snížení zájmu pořadatelů akcí v kulturních stáncích. Umělcům tak hrozí, že budou sedět opět doma bez kompenzací od státu. „Všímám si už teď, že někteří organizátoři zrušili plánované akce kvůli vyšším nákladům,“ postěžoval si  pracovitý hudebník.

Slováček si už dopředu spočítal, že letos nevydělá tolik, jak by si přál a jak bylo zvykem. „Nevím, jak moc budu vůbec moci v blízké budoucnosti hrát.

Lidé na to možná už vůbec nebudou mít peníze, protože energie se neustále zdražují. A co jsem slyšel, má to být po Novém roce ještě horší,“ zvažuje reálnou situaci doma i ve světě. Felix zvykl kromě Česka vystupovat i na Slovensku, v Německu, Itálii či v dalekém arménském Jerevanu. „Možná, že strategií vlády je, že si sami zatopí a počkají, až všichni pokapou zimou. Pak budou mít ode všeho klid,“ ironicky poznamenal na konto vedení státu.

„Spočítali si to a lístky zdražit nemohou, protože by si je lidé už nemohli dovolit. Takže raději budou sedět v divadlech v kabátech, trochu si zatopí a budou dívat do prázdného hlediska, protože je to méně ztrátové,“ rýpl si Felix do organizátorů kulturních akcí. „Pokud můžu ušetřit, tak to samozřejmě udělám. Ale já si doma musím zatopit, neříkám, že to tady musí být jako v sauně, ale pokud tady bude zima, skončím v nemocnici a tam asi zemřu, protože podle vlády tam má být vytopeno jen na 18 stupňů, takže tam zamrznu,“ svěřil se se svými obavami. Zima však není jediný problém, který muzikanta trápí. Znepokojuje ho i situace kolem války na Ukrajině či hrozba nepokojů v Evropě. Uvažuje proto už i nad emigrací do Austrálie či Jižní Ameriky. Tam by alespoň s topením už problém neměl.

Související Příspěvky