Čistky Ivany Gottové: Vdova škrtla Helenu Vondráčkovou z filmu Karel a…Pomsta zpěvačce !

Helena Vondráčková, nejbližší přítelkyně a spolupracovnice Karla Gotta, je pro vdovu Ivanu Gottovou již nežádoucí.

Stala se nejvěrnější spolupoutničkou slavíka, ale po jeho skonu jakoby nebyla. Dokumentární film Karel natáčel maestro poslední měsíce před smrtí, ale Helena Vondráčková (75) se do finální verze nevešla. I dva roky po dokončení díla ji mrzí, že se v něm nevyskytla ani na chvíli. „Karlově manželce Ivaně jsem přitom dala k dispozici ojedinělý dokument z naší cesty v Riu de Janeiru a spoustu raritních fotografií,“ přiznala.

Vdova Ivana Gottová, která dokumentární film režisérky Olgy Malířové Špátové produkovala, zvláště přistoupila i k účinkujícím dvou výpravných koncertů s názvem Pocta Karlovi Gottovi. Z klíčových zpěváků, kteří jejího manžela provázeli kariérou, se na něm představilo jen torzo. A znovu mezi nimi chyběla Helena.

Nejbližší
Z českých zpěváků neměl ke Karlovi Gottovi nikdo tak blízko jako Vondráčková. V šedesátých letech cestovali spolu na festival v Riu de Janeiru, kde poprvé zazněl Gottův největší hit Lady Carneval. Pravidelně spolu komunikovali, koncertovali. Když se měl Karel předvést v newyorské Carnegie Hall, jako hosta si pozval právě Helenu. Bok po boku absolvovali dva koncerty ve slavné koncertní síni, následovalo dlouhé tříleté turné i společné cédéčko.

„Byli jsme opravdu velmi dobří přátelé. Byl to neskutečně zábavný člověk, který nikdy nezkazil žádnou zábavu. Ráda vzpomínám, když k nám přišel s celou rodinou na hausbót. Byl nadšen, když mohl vedle mého muže řídit loď, se kterou podnikáme výlety,“ vypráví zpěvačka. Kolikrát se s Gottem setkala u sebe v Řitce nebo u něj na Bertramce, se spočítat nedá. Byli spolu i týden před zpěvákovou smrtí. „Vybírali jsme společně záběry pro jeho velkou životopisnou knihu a i když mu už nebylo nejlepší, snažil se mít dobrou náladu.“

Kariéru i přátelství si bok po boku budovali více než padesát let, proto v životopisném filmu Karel zmínka o Vondráčkové chybí. „Přitom jsem Ivaně dala velmi vzácný dokument z festivalu Zlatý kohout v brazilském Riu de Janeiru z roku 1968. Nic z něj nakonec nepoužili. Nechtěla jsem tam být extrémně prezentována, ale aspoň zmínka tam mohla být. Alespoň fotografie. Mrzelo mě to. Opravdu mi to bylo líto. S Karlem jsem toho měla přece tolik společného. Tolik jsme spolu zažili… Já na to nikdy nezapomenu a vždycky si na něj vzpomenu jen s láskou,“ vyjádřila se zpěvačka s odstupem času.

Vzpomínala na vlastním koncertu
Vdova Ivana Gottová říká, že manželovy projekty poté, co v roce 2019 skonal, dokončuje podle jeho instrukcí. Těžko si však představit, že by z nich vyloučil celoživotní parťačku. Obrovským překvapením ostatních dnů je, že Helena se neukázala ani jako host koncertů Pocta Karlovi Gottovi.

Svou neúčast omluvila nabitým kalendářem. „My jsme byli s Ivanou dohodnuti už loni. Potom se to odložilo, ale nový termín dali na den po mém velkém koncertu v Lucerně. A to jsem odmítla, protože jsem si netroufla zpívat tak brzy těžké písně Karla Gotta,“ ozřejmila nám Helena poté, co se začátkem týdne vrátila z Polska. „Odřekla jsem to i pro tuto nabídku. Ve městě Opole slavili výročí festivalu Sopot a mě pozvali jako jedinou mezinárodní zpěvačku a vítězku. S Marylou Rodowiczovou jsme tam byli jako dvě hlavní hvězdy. Jen před chvílí jsem přiletěla do Prahy.“

Bez vzpomínky na kamaráda Helena Vondráčková nezůstala, připomněla si ho na vlastním koncertě v Lucerně. „Pozvala jsem Bohuše Matuše, který zazpíval Oči sněhem zaváté. Následně jsme si připomněli Waldu Matušku v duetu To se nikdo nedoví. Mimochodem, před časem jsem zpívala Lady Carneval i na Slovensku v pořadu Chart Show, který byl sestaven z Karlových hitů,“ dodala.

Charlottka zastínila všechny
Tak či onak, Karlovy koncerty bez Vondráčkové určitě ztratily na atmosféře. Zarážející je, že na nich zpívalo jen torzo umělců jeho generace. Kromě Heleny chyběla kvůli velkým zdravotním problémům Hana Zagorová, kterou zastoupil manžel Štefan Margita. Nepřišla ani Marie Rottrová, Marta Kubišová, Petr Janda či Václav Neckář. Z opravdu hvězdných jmen se na pódiu objevili Michal David, Josef Zíma, Jitka Zelenková, Lucie Bílá či Bára Basiková.

Nejočekávanější účinkující byla samozřejmě Karlova dcera Charlotte Ella. Mladá slečna s lepší češtinou, než měl její slavný otec, předstoupila před publikem s hitem Zvonky šťastí. Zatímco v minulosti ho zpívala s Karlem, nyní sekundovala Dare Rolins. „Zvládla to fantasticky. Tatínek by byl na ni pyšný. Kdybych seděla v publiku, dojalo by mě to k slzám,“ vyjádřila se slovenská zpěvačka na adresu potenciální mladé konkurentky.

Související Příspěvky